Mardin'de buruk Paskalya

Mardin'de buruk Paskalya
Mardin'de buruk Paskalya

Hazreti İsa'nın çarmıha gerilişi ve dirilişini anlatan Paskalya Bayramı nedeniyle Fatih ilçesinin Fener semtinde bulunan Fener Rum Patrikhanesi'nde ayin düzenlendi. Hristiyanların en eski ve en önemli bayramı kabul edilen Paskalya bayramı nedeniyle Fener Rum Patrikhanesi bahçesinde bulunan Aya Yorgi Klisesi'nde gerçekleştirilen ayin saat 10.00 sıralarında başladı. Ayin için gelenler önce kilise girişinde bulunan alanda mum yakıp dua etti. Daha sonra Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yönetiminde başlayan törende dualar edildi ve ilahiler okundu. Ayine, başta Yunanistan olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde İstanbul 'a gelen çok sayıda kişi katıldı.

Metropolitler için dua

Mardin’de yaşayan Süryaniler ise Paskalya Bayramı’nı Kırklar Kilisesi’nde düzenlenen ayin ile buruk kutladı. Kırklar Kilisesi’ne erken saatlerden itibaren gelen Süryaniler, çocukları ile kilise girişinde mum yakarak dua etti. Ayini, Mardin- Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen ve Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriyel Akyüz birlikte yönetti. Ayin süresince, erkek ve kızlardan oluşan korolar Türkçe, Arapça, İbranice ve Süryanice ilahiler okudu.
Ayinde, Özmen ve Akyüz konuşmalarını Türkçe, Arapça ve Süryanice yaptı. Daha sonra ayine katılanlar, şaraba batırılmış ekmek parçasıyla oruçlarını açtı, kilise bahçesinde toplanarak bayramlaştı. Süryani Ortodoks Patriği İgnatius Zakka İwas’ın vefatı dolayısıyla buruk geçen ayinde, Suriye ’de kaçırılan Halep ve İskenderun Ortodoks Metropoliti Pavlus Yazıcı ile Halep Süryani Ortodoks Metropoliti Yuhanna İbrahim’in bulunmaları için dua edildi.