Mardin'de katliamın nedeni 'petrol rantı' mı?

Haber: ÖZGÜR CEBE / Arşivi

MARDİN - 44 kişinin öldürüldüğü Mardin katliamının sis perdesinin aralanması için, eski mahkeme kayıtlarını araştıran savcılık, sanıkları ve öldürülenlerin BOTAŞ’a ait boru hattından petrol hırsızlığı suçlamasıyla birlikte yargılandığını tespit etti.
1993’te köyden göç edenlerin topraklarına el koyan Çelebi ailesinden korucuların, bu arazileri işlettikleri iddia edilmişti. Bu arazilerden ayrıca BOTAŞ’ın petrol boru hattı geçiyordu. Katliamın 11 tutuklu sanığından Mehmet Sait Çelebi, altı yıl önce boru hattından arazisine petrol aktığı ve yangın çıkarak zarara uğradığı gerekçesiyle tazminat davası açtı. Ancak yapılan incelemede arazinin Mehmet Sait Çelebi’ye ait olmadığı, göç eden bir kişiye ait olduğu belirlendi.
BOTAŞ, petrol boru hattının Bilge köyü yakınlarından geçtiği kısmından sık sık petrol hırsızlığı yapıldığını belirterek Mehmet Sait Çelebi’nin de aralarında bulunduğu bir grup korucu hakkında ham petrol hırsızlığı yapmak suçundan Mazıdağı Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. BOTAŞ, sık sık ham petrol hırsızlığının yaşandığı bölgede Bilge köyü korucularının nöbet mevzilerinin bulunduğunu, dolayısıyla burada sivillerin gelip hırsızlık yapmalarının mümkün olamayacağını; birden fazla tekrar eden bu olayda korucuların petrol hırsızlığı yaparak boru hattını deldiklerini ifade etti. Bunun üzerine öldürülen 44 kişi arasında bulunan, eski köy muhtarı ve korucubaşı Cemil Çelebi ile sekiz korucu hakkında hakkında 2004 yılında dava açıldı. Ancak sanıklar hakkında daha önce de dört ayrı petrol hırsızlığı davası bulunduğu, mükerrer dava olacağı gerekçesiyle beraat etti. Diğer davalar sürüyor.