Mardin'de sebep 'rant'

ANKARA - Mardin’de 44 kişinin öldüğü Bilge köyü katliamını araştıran sivil toplum örgütleri (STÖ) kadın temsilcileri, saldırının namus, töre, arazi anlaşmazlığı nedeniyle değil, koruculuk sisteminden, köyden geçen Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattının yarattığı ranttan kaynaklandığı sonucuna vardı. Köyde inceleme yapan Meclis komisyonu da raporunda rant kavgasına dikkat çekti.

Kadınlar köyde

STÖ kadın temsilcileri, 12-13 Mayıs’ta gittikleri Bilge köyünde mülki amirleri, köy halkı ve bölgedeki STÖ temsilcilikleriyle görüştü. Bu görüşmeler sonunda hazırlanan raporu açıklayan İHD Genel Sekreteri Sevim Salihoğlu, koruculuk sisteminin etkilerini anlatırken, “Kadınların militarist politikalarla mağduriyeti bir kat daha artmaktadır. Çocuklar, babalarının ellerinde silah görmekte, güç ve iktidarın silahlarla pekiştirildiğine, kadınlara ve çocuklara karşı uygulanan şiddetin meşruiyetine defalarca tanıklık etmektedirler” dedi.  

Müftünün yorumu

Rapora Mardin Müftüsü Mehmet Kızılkaya’nın “Bu olayda iki taraf da inançlı ama öldürülenler az namaz kılanlar, diğerleri   daha çok namaz kılanlar. Dini eğitimde yoğunlaşmak gerekiyor” görüşü de yansıdı.
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde Zafer Üskül başkanlığında oluşturulan alt komisyon da katliama ilişkin taslak raporunu tamamladı. Raporda katliamın arazi rantı anlaşmazlığı nedeniyle gerçekleştiği görüşünün ağırlık kazandığı vurgulandı. Katliamın tarafı olan iki ailenin arazilerinin olduğu bölgede birkaç yıl önce petrol bulunduğu yönündeki iddialara da yer verilen raporda, ailelerin işlettiği balık çiftliklerinin de anlaşmazlık konusu olduğu dile getirildi. Raporda koruculuk sisteminin de disiplin altına alınması gerektiği belirtildi. (Radikal)