Mardin'de Süryani öğrenci, zorla din dersine sokuluyor

Türkiye'de birçok Alevi aile okullardaki zorunlu din dersini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşırken, Mardin'de bir Süryani öğrencinin, muaf tutulmak için dilekçe verdiği halde bu derse alındığı, girmezse yok yazıldığı ortaya çıktı.
Haber: ADNAN AVUKA / Arşivi

MARDİN - Türkiye'de birçok Alevi aile okullardaki zorunlu din dersini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşırken, Mardin'de bir Süryani öğrencinin, muaf tutulmak için dilekçe verdiği halde bu derse alındığı, girmezse yok yazıldığı ortaya çıktı.
Dinlerarası diyaloğun sembol kenti sayılan Mardin'in Midyat ilçesinde oturan Aziz Alkan-Elizabeth Alkan çiftinin 15 yaşındaki oğlu Corc Alkan, bu yıl Mardin Anadolu Lisesi'ni kazandı. Ailesi Midyat'ta olduğu için Mardin'deki Deyrülzefaran Manastırı'nda kalan Corc Alkan'ın veliliğini de manastırdan Simon Üstün üstlendi. Simon Üstün, 27 Eylül günü okul yönetimine bir dilekçe yazarak, Alkan'ın, gayrimüslüm olduğu için din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muaf tutulmasını istedi. Ancak Alkan, ilk iki hafta okul yönetiminin isteği üzerine din kültürü ve ahlak bilgisi dersine girdi.
Durumu öğrenen Simon Üstün, öğrenciye bu dersten muaf olduğunu, istemezse girmemesi gerektiğini söyledi. Bunun üzerine derse girmeyen öğrencinin 'yok' yazıldığı anlaşıldı.
Durum çözülmeyince Simon Üstün, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne 15 Ekim'de dilekçe yazdı: "Mardin ve Midyat'ta Süryani öğrencilerinin okuduğu okullarda uygulama bu şekilde olmasına rağmen Mardin Anadolu Lisesi bu öğrencimizi din dersinden sorumlu tutmakta ve girmediği ders için yok yazmaktadır."
Mardin Milli Eğitim Müdürü Abdulmenaf Bilgin, inceleme başlattıklarını söylerken, "Kasıtlı olarak davranan yöneticiler varsa gereken yapılacak" dedi.
Mardin Anadolu Lisesi Müdürvekili Halil Güven ise dilekçe veren Simon Üstün'ün öğrencinin velisi olmadığını ileri sürdü: "Öğrencinin babasıyla görüştük. Herhangi bir sorun yoktur. Mevzuata göre velinin böyle bir talepte bulunması gerekir."
Manastırın Genel Sekreteri Yusuf Bektaş da okul müdürüyle görüştüğünü ancak sorunu çözemediklerini belirtti. Durum, valiliğe de yansıdı. Vali Mehmet Kılıçlar da manastırı arayarak inceleme başlattığını söyledi. 1990 tarihli karara göre, Türk vatandaşı olan Hıristiyan ve Musevi öğrenciler, Anayasa'ya göre zorunlu olan bu dersten muaf tutuluyor.