Mardin'de üçüncü kez altın dolu küp bulundu

Mardin'de üçüncü kez altın dolu küp bulundu
Mardin'de üçüncü kez altın dolu küp bulundu

Sürekli köyündeki kanalizasyon hazineye çıktı!

MARDİN - Kızıltepe ilçesi Sürekli köyündeki kanalizasyon kazısında bir altın küpü daha bulundu. İpekyolu üzerindeki köyde bulunan içi ziynet eşyası ve sikke dolu küplerin sayısı üçe ulaştı. Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan, kazı yaptıkları yerde bir duvar kalıntısına da ulaştıklarını açıkladı:
“104’ü altın olmak üzere 300 dolayında, boncuk, bilezik ve ziynet eşyasından oluşan kültür varlığına ulaştık. Bunlar arasında gümüş ve bronz sikkeler de bulunuyor. Duvarın bir eve ait olduğu ve ev sahibinin ziynet eşyalarını ve malvarlığını duvar arasına avuç içi  büyüklüğündeki toprak kâselerde saklamış olabileceği ihtimali üzerinde duruyoruz. Bulunan kültür varlıklarının Bizans, İlhanlılar ve Eyyübiler dönemine ait olduğuna dair bilgilere ulaşıldı. Kazılarda MÖ 3000 yılına ait höyük izine de rastlandı. Çalışmalarımız sürüyor.”

Köylüde şans yok!
Sürekli köylüleri, kanalizasyon kazıları sırasında ortaya çıkan gömüyle şaşkına döndüklerini, yüzyıllardır köyde tarihi eser değeri taşıyan sikke ve  benzeri nesneye rastlamadıklarını söyledi.
Her yıl pamuk toplamaya gittiklerini, buradan kazandıkları parayla geçimlerini sağladıklarını belirten Hamit Alkan çok dertli: “Yıllardır bir  hazinenin üzerinde oturuyoruz da haberimiz yok. Devlet köyümüzü koruma altına  almalı ve bize yeni yerleşim alanında ev yapmalıdır. Köyümüzde sağlık ocağı yok. Köydeki yollar bozuk. Devletin köyümüze yol ve sağlık hizmeti getirmesini istiyoruz.” (aa)