Mardin'deki 'ölüm kuyusu'ndan insan kemikleri çıktı

Mardin'deki 'ölüm kuyusu'ndan insan kemikleri çıktı
Mardin'deki 'ölüm kuyusu'ndan insan kemikleri çıktı
Mardin'de 1993-95 yılları arasında kaybolan 52 kişi için Katarlı köyünde başlatılan kazı çalışması insan kemikleri bulundu.

MARDİN - Kızıltepe ilçesine bağlı Katarlı köyünde, bazı kayıp kişilerin atıldığı öne sürülen kuyuda başlatılan ikinci kazı çalışması sona erdi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi'nin yaptığı başvuru üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla Kızıltepe Savcılığı tarafından 2008 yılında kazı yapılan Katarlı köyünde, başlatılan kazı çalışması tamamlandı.

YENİ KEMİKLER BULUNDU
İHD Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu, Mardin'de kayıp 52 kişinin izine rastlamak için 2008 yılında başlatılan kazı sonucunda 2 kişiye ait kemiklerin bulunduğunu hatırlatarak, aynı soruşturma kapsamında ikinci kazının yapıldığını ve bu kazıda bulunan kemik parçalarının da İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderileceğini söyledi.

Kazı çalışmasının sona erdiğini ve gelecek rapor sonucunda soruşturma kapsamında değerlendirme yapacaklarını belirten Kuzu şunları kaydetti:

"Kazıda insana ait olduğu belirlenen kemiklere ulaşıldı. Bunların değerlendirmesini adli tıp yapacak. Birden fazla insana da ait olabilir. Değişik kemikler bulundu. Kafatası bulunmadı. Bulunan kemikler İstanbul Adli Tıp Kurumuna gönderilecek. Ailelerin talepleri doğrultusunda ve savcılık kararıyla gerekli yerlerde kazı çalışmaları yapılmaya devam edilecek."

2008 yılında İnsan Hakları Derneği Mardin Şubesi'nin yaptığı başvuru sonucu Kızıltepe Savcılığı, Katarlı köyünde kazı çalışması yaptırmış, kazılarda köyde bulunan su kuyusunda 2 kişinin cesedi bulunmuştu. Ancak, DNA incelemesinde bu kişilerin kimlikleri belirlenememişti. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/113086511308653

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kilicdaroglu nerdesin - Secret Garden

  cozumu istemeyenler iste bunu istiyor kürtlerin nazarinda.ohal devam etsin kuzey iraka bilmem kacinci harekat bilmem kac bin sehit.mutlumu olacaksiniz ey chp-mhp? 80 yildir bu sorunlari cozmediginiz gibi cozmek isteyenleride cetelere derin devlete oldurttunuz.! siz hayir dediginizde kürtler ne anliyor biliyormusunuz? derin devlet jitem teror ve fasizm devleti.cozumu istedinizde kürtler hayrimi dedi? akp-bdp hayirmi dedi? cozumunuz nedir sizin? kürtleri asit kuyularinda bitireceginizimi saniyorsunuz? mhp-chp gibi irkci turkcu partiler bu akan kanlarin bas sorumlusudur.

  toplu mezarlar ve kuyulardan insankemikleri çıkması neyin ifadesi: - okkes cavus

  bu toplu mezar veya faili meçhul kelimesini nerede duysam, aklıma düşman işgalinde veya 1915 de ermenilere yapılan toplu katliamlar geliyor aklıma. şimdi bu ülkenin ekmeyini yiyen devletin görevlisi olan askermi polismi her kimse, nasıl oluyorda kendi halkını öldürebiliyor. bun cani ruhlular bu gücü nereden alıyorlar. faili meçhul denilen olaylardan devletin haberinin olmaması mümkünmü. olayın olduğu il veya ilçe nereyse, o yıllarda oralarda görev yapanlar direk sorumlu olmalılar. en azından faili bilirler eyer hala bilinmezlikler devam ediyorsa bunun arkası dahada karanlık demektir. bu insanlık dışı fiilleri işleyenler kimlerin hesabına çalışıyolar. bunu halk olarak bilmiyoruz. ülkemizde çok insanlık dışı olaylar yaşandı. maraş malatya çorum sivas ve binlerce olay yaşandı. bunları yapanlarda blunup teşir edilemedi. o caniler kimlerin hesabına çalıştılar. şimdiye kadar araştırılıp aydınlanmadı. bir kaç piyon yakalandı içeri atıldı o kadar olayların gerçek yüzü ortaya çıkmadı. ülkemiz bu ağır vebalden kutulmalı yapanlar açıklanmalı ve gereken yapılmalı......

  hassasiyet - mamostefaruk

  Bu süreçte özellikle Türklerin hassasiyetlerinden bahsedenler iyi okusun bu ve benzeri haberleri. kaybedilen Kürdün canı oluyor hassasiyet Türkün. bu ne yaman çelişki.