Mardin'i UNESCO'ya 300 gönüllü mimar hazırlıyor

Mardin'i UNESCO'ya 300 gönüllü mimar hazırlıyor
Mardin'i UNESCO'ya 300 gönüllü mimar hazırlıyor

Açık hava müzesi görünümündeki Mardin?de 500 tarihi evin röleve çalışmasına başlandı.

Mardin'in, UNESCO Dünya Kültürel Miraslar listesine alınması için 300 gönüllü mimar çalışmalara başladı. Üç ihtar alan İstanbul'un listeden çıkarılma tehlikesi var

NEZİR GÜNEŞ

 

MARDİN –Dünyada, Kudüs ve Venedik’ten sonra sit alanı ilan edilen, açık hava müzesi görünümündeki Mardin’in, UNESCO tarafından Dünya Kültürel Miraslar listesine alınması için başvuru dosyasını gönüllü mimarlar hazırlıyor. İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Mortan başkanlığındaki heyet, tarihi kentin envanter ile rölevesini çıkarıyor.Mardin’in UNESCO tarafından Dünya Kültürel Miraslar listesine alınması için 3 yıldır çalışan heyetin başında yer alan Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Mortan, başvuru sürecinde izlenecek stratejiyi anlattı. Kentin tarihi dokusu ve kültürel medeniyet hazinelerini korumak için herkesin bu süreçte elini taşın altına koyma zamanının geldiğini belirten Prof. Dr. Mortan, Mardin’in listeye alınması için 2002 yılında yapılan başvuruda tespit edilen eksikliklerin tamamlanması gerektiğini söyledi. ‘Kentsel Rehabilitasyon Projesi’ kapsamında bugüne kadar 500 tarihi evin tescil edilerek röleve çalışmasına başlandığına dikkati çeken Mortan, şunları söyledi:


“Mardin'i gelecek nesillere toplum olarak taşıyacağımıza inanıyorum. Mardin Valiliği, Mardin Belediyesi ve Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı'yla (MAREV) ortaklaşa, Türkiye’de çeşitli üniversitelerden bu yıl toplam 300 gönüllü mimarla tarihi şehrin envanterini ve rölevesini çıkarmak için çalışmalara başladık. Bugüne kadar yaklaşık 100’ün üzerinde evin rölevesini çıkardık. Hedefimiz, tescili olan 500 evden 200’ünün rölevesini yapmak. Dosyayı 2012 yılı içinde UNESCO’nun yapacağı toplantıya yetiştireceğiz.”

‘İSTANBUL LİSTEDEN ÇIKARILABİLİR’


Prof. Dr. Kenan Mortan, UNESCO’nun daha önce İstanbul’a yaptığı uyarıları hatırlatarak yerel yönetimlerin önlem almaması halinde 2010’nun ocak ayında İstanbul’un UNESCO listesinden çıkarılacağını üzülerek de olsa söylemek zorunda olduğunu söyledi. İstanbul örneğinin daha önce Almanya’nın Lübecg (Dreste) şehrinde yaşandığını işaret eden Prof. Dr. Mortan, “İstanbul zaten daha önce üç ihtar almıştı. İstanbul’daki yönetimler UNESCO’nun hiçbir ihtarına olumlu yönde cevap vermediler. UNESCO’nun uyarıda bulunduğu Surlar, Süleymaniye ve çevresi ile eski evlerin yapılanması ve restorasyonunda hiçbir ölçüye uyulmadı. Her yer betonarmeleştirildi” diye konuştu. (dha)