Mardinli çocuklara yatılı okul

Mardinli çocuklara yatılı okul
Mardinli çocuklara yatılı okul

Bilge köyü çocuklarının eğitimi için seferber olunurken, Devlet Bakanı Selma Kavaf, katliamın 10. günü köyü ziyaret etti. FOTOĞRAF: RAMAZAN YAVUZ / DHA

Anne babalarını kaybeden çocuklar velileri izin verirse yatılı bölge okulları ya da Darüşşafaka'da okuyabilecek. 'Göç mağdurları' da unutulmayacak

ANKARA - Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde yaşanan saldırı olayının ardından köydeki çocuklar, velilerinin izin vermesi halinde gelecek yatılı ilköğretim bölge okullarında veya koşulları uyanlar, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda öğrenimlerine devam edebilecek.
Köyde incelemede bulunan Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, uzmanların önerileri doğrultusunda çocukların eğitim öğretime normal olarak devam edebilmeleri için önlem aldı. İlk aşamada köydeki ilköğretim okulunun bünyesinde dört -beş yaş grubundaki çocuklar için ana sınıfı oluşturuldu. İlköğretimin ikinci kademesindeki öğrencilerin ise Sultan köyüne taşımalı eğitimi devam ediyor.
Milli Eğitim Bakanlığı, köyden göç eden ailelerin çocuklarının eğitimleriyle ilgili de çalışma yürütüyor. Yetkililer, bu durumdaki 13 çocuğun şu anda kaldıkları tesiste konakladıkları süre içinde, tesiste bulunan okula gitmelerinin sağlanacağını, eğer okula gitmekten tedirginlik duyarlarsa bir öğretmen görevlendirileceğini bildirdi.
Yetkililer, annesi ve babası ölen çocuklardan şartları uygun olan altı öğrencinin velilerinin istemesi halinde Darüşşafaka Eğitim Kurumları’na alınabileceklerini, diğer çocukların da yine velilerinin istekleri doğrultusunda yatılı ilköğretim bölge okullarına gönderilebileceğini söyledi.

Alman danışmana tepki

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf da dün, 4 Mayıs Pazartesi gecesi 44 kişinin katledildiği köyü ziyaret edip vatandaşlara başsağlığı diledi. Katliamı son derece talihsiz bir olay olarak değerlendiren Kavaf, “Doğru olan, insanların kendi aralarında konuşup sorunlarını çözmeleri ve hukuka güvenmeleridir” dedi.  Türkçe bilmeyen kadınlarla tercüman aracılığıyla konuşan Kavaf, “Çocukların evlat edinmesi ve korunma altına alınmasıyla ilgili talepler var. Ancak aileler vermek istemiyor. Talepler bizde mevcut. Aileler isterse bunu değerlendiririz” diye konuştu.
Bakan Kavaf’ın yanı sıra Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan alt komisyon da köyde incelemelerde bulundu. Ziyaret sırasında köyde bulunan bir Alman milletvekilinin danışmanı Martin Dolser, heyettekilere, “Aranızda neden DTP’li yok?” diye sorunca MHP Milletvekili Mehmet Ekici, “Burası siyaset yeri değil” diye çıkıştı. (Radikal, dha)