Mardinli Ömer Batmanlı ailede mi?

Erkek bebeklerini yatırdıkları hastaneden aileye "Çocuğunuz öldü" diye bir kız bebek cesedi verilmesi olayına Diyarbakır Savcılığı el koydu.
Haber: FERİT ASLAN / Arşivi
CANAN ALTINTAŞ / Arşivi

DİYARBAKIR - Erkek bebeklerini yatırdıkları hastaneden aileye "Çocuğunuz öldü" diye bir kız bebek cesedi verilmesi olayına Diyarbakır Savcılığı el koydu. Hastanenin, Ömer'i Batmanlı bir aileye verdiği iddia edilirken, karışıklığı çözmek için babadan kan örneği alındı.
Mardin'in Derik ilçesinde yaşayan Hamdullah-Gülten Alas çifti 27 Eylül'de Mardin Devlet Hastanesi'nde doğan ikiz erkek bebekleriyle sevindi. İkizlere Osman ve Ömer adı verilirken, Ömer nefes darlığı yüzünden doğumdan hemen sonra Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edildi. Baba, zaman zaman hastaneye giderek oğlu hakkında bilgi aldı. Ancak 20 günün sonunda, aileye, "Çocuğunuz öldü" haberi geldi.
Diyarbakır'a giden baba Hamdullah Alas, Ömer'in cenazesini almayı beklerken, kendisine kız bebek cesedi verilmek istenince şaşkına döndü. Alas, "Hemşireye benim bebeğimin erkek olduğunu ve 20 gündür raporlarında da belirtildiği gibi Ömer diye gelip sağlığı hakkında bilgi aldığımı söyledim. Hemşire de bunun farkına varınca, durumu hemen hastane yönetimine bildirdi. Savcılığa suç duyurusunda bulundum" dedi.
Sağlık Bakanlığı müfettiş görevlendirdi
Sağlık Bakanlığı, Diyarbakır'daki olayı araştırmak için dün iki müfettiş görevlendirirken, Alas'ın avukatı Mehmet Çen'in iddiasına göre bebekler karıştı:
"Hastane yetkilileri bana bebeklerin karışmış olabileceğini söyledi. Ömer bebeğin aynı gün ve aynı saatte Batman'dan getirilen bir bebekle karışmış olabileceğini ve Batmanlı ailenin kızları diye Ömer'i vermiş olabileceklerini söylediler. Hastane kayıtlarına göre Batmanlı ailenin bebekleri kayıtlara kız olarak geçmiş. Savcılık olaya el koydu, Alas ailesinden kan örnekleri alındı. Batmanlı ailenin hastanede kaydı mevcut olduğu için, hastane yönetimi de idari soruşturma başlatmış."