Mardinli Sultan dünyanın en uzunuydu

Uluslararası basın, 8 Ağustos 2007'de dünyanın en uzun boylu insanı unvanının 2.36'lık Çinli Bao Şişun'dan 2.57'lik Ukraynalı Leonid Stadnik'e geçtiğini duyururken, Mardin'de yaşayan 2 metre 45 santimlik Sultan Kösem...

MARDİN - Uluslararası basın, 8 Ağustos 2007'de dünyanın en uzun boylu insanı unvanının 2.36'lık Çinli Bao Şişun'dan 2.57'lik Ukraynalı Leonid Stadnik'e geçtiğini duyururken, Mardin'de yaşayan 2 metre 45 santimlik Sultan Kösem, sessiz sedasız evinde oturuyordu. O ana kadar en uzun boy rekorunun kendisinde olduğunu ne 25 yaşındaki bu genç biliyordu ne de yabancı ajanslardan gelen haberi sayfalarına koyan Türk gazeteleri...
Mardin'in Derik ilçesinde yaşayan 25 yaşındaki Sultan Kösem, 2 metre 45 santimetrelik boyuyla Türkiye'nin en uzun kişisi olma özelliğini taşıyor. Bunu iki ay önce resmileştirmiş. Derik Kaymakamlığı aracılığıyla iki ay önce noter huzurunda boyunu ölçtürüp tutanak altına aldırmış.
Ayakkabı numarası 65
Ancak boyu dünyanın diğer uzunları gibi ona şöhret ve para getirmemiş. Ayakkabı numarası 65. Bu yüzden kendisine uygun ayakkabı ve giysi bulamayıp ısmarlama yaptırıyor. Standart yataklara sığamadığı için Bursa'da üç metrelik özel yatak yaptırıp Mardin'e getirtmiş. Hem boyu hem sağlık sorunları nedeniyle çalışamayan Kösem, bindiği araçlarda iki büklüm oturmak zorunda kalıyor. "Arabaya bindiğimde bohça gibi katlanıyorum. Otobüs koltuklarına sığmadığım için başka bir şehre gidemiyorum" diyor.
GS'de basket oynayacaktı
Hayalleri arasında tatile gitmek, bir iş kurmak ve evlenmek var: "Eğer bir imkânım olsaydı, büyük bir şehirde yaşamak isterdim. Çünkü, köy hayatından bıktım. Bu halimle hep evdeyim."
Sultan Kösem, boyunun uzunluğu nedeniyle bir ara Galatasaray Basketbol Kulübü'nün de ilgisini çekmiş. Kulüp temsilcilerinin köye gelerek, kendisini İstanbul'a götürdüğünü anlatan Kösem, kısa süren basketbol macerasını "Beni İstanbul'da doktora götürdüler. Doktor spor yapabilir raporu verdi. Ancak, basketbol oynayabilmem için eğitimimin maliyetli
olacağına karar verdiler. Bana, 'Sana harcayacağımız para yerine hazır basketbolcu transfer ederiz' dediler. Ben de basketbol oynamak isterim ama aslında koyu Fenerbahçeliyim" diye anlatıyor.
Kösem'in uzama nedeni hastalık. Hastalığı, dokuz yaşında geçirdiği beyin tümörü ameliyatı sırasında tespit edilmiş ve hormon bozukluğu teşhisi konmuş. Uzama dursa da vücudundaki hormonal dengesizlik sürüyor. Her ay iğne oluyor. Vücudunu taşıyamayan bacaklarına platin takılmış, kalbinde de büyüme var. Üç ayda bir 450 YTL sakat maaşı alıyor.
Boyuyla Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Ukraynalı Leonid Stadnik dünya basınının ilgi odağı olurken ücra bir köyde, bu unvanı alamadan kaybeden bir Türkiye rekortmeni oturuyor.