'Marina istemiyoruz'

Çiftehavuzlar kıyı dolgu alanına Büyük Kulüp üyeleri için özel marina yapma girişimi, Kadıköylüler tarafından protesto edildi.
Dün, Büyük Kulüp önünde toplanan çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, 'Denizime dokunma' yazılı pankart açtı.

İSTANBUL - Çiftehavuzlar kıyı dolgu alanına Büyük Kulüp üyeleri için özel marina yapma girişimi, Kadıköylüler tarafından protesto edildi.
Dün, Büyük Kulüp önünde toplanan çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, 'Denizime dokunma' yazılı pankart açtı. Eylem sırasında sabah sporu da yapan grup, hep birlikte 'Marinaya hayır' diye bağırdı. Marina karşıtı imza kampanyasının da başlatıldığı eylemde konuşan Kadıköy Belediyesi Meclis Başkanvekili Taner Tüzün, "Burası, yalnızca halkın kullanımına ayrılmış bir yerdir" dedi.
'Balıklar ölecek'
Kadıköy Kent Konseyi adına konuşan Şehir Plancıları Odası Kadıköy Şube Başkanı İlknur Karakaş da, marinayla birlikte sahilde binaların yükseleceğini ve yapı yoğunluğunun yaşanacağını ifade etti.
Bölgede ekolojik dengenin bozulacağına, balık yataklarının yok olacağına dikkat çeken Karakaş, şunları söyledi:
"Denizde geri dönülmez bir kirlilik başlayacak. Belediye tarafından yapılması planlanan halk plajı yapılamayacak. Kıyı Kanunu'na göre kıyıların kullanımında esas olan kamu yararıdır. Oysa yapılmak istenen marina kamuya kapalı olup sadece kulüp üyelerine açık olacak."