Marketteki işkenceye 18 yıl istendi

Marketteki işkenceye 18 yıl istendi
Marketteki işkenceye 18 yıl istendi

Selma-Şeref E. çifti, çocuklarının suçlanması üzerine yargıya giderken, marketten hırsızlık yapan çocuğun da bir başkası olduğu anlaşılmıştı. FOTOĞRAF: ZEKİ GüNAY / dha

GAZİANTEP - Annesinin evde çantasına koyduğu bisküvi, meyve suyu ve gofreti çalmakla suçladıkları dokuz yaşındaki E.E.’ye marketin deposunda işkence yaptıkları öne sürülen güvenlik görevlisi ile iki yöneticiye 18’er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Gaziantep’te 7 Ekim’de meydana gelen olayda E.E., sabah evlerinin yakınındaki markete girdi. Marketten bir şey almadan çıkarken güvenlik görevlisi Muhammet Nurullah Yaşar tarafından durdurulan E.E.’nin çantasında bisküvi, meyve suyu ve gofret bulundu. Marketin izlenen güvenlik kamerasında da bir çocuğun çantasına gizlice birşeyler koyduğu görülünce, hırsızlığı E.E.’nin yaptığı düşünüldü. Durumu market yöneticisi Adil Özdemir’e bildiren güvenlik görevlisi, çocuğu alıp marketin deposuna indirdi. İddiaya göre  tokatlanan, karanlık ve soğuk yerde tutulan, tek ayak üstünde durdurulan E.E.’ye yerler ve tuvaletler temizlettirildi, kaz yürüyüşü yaptırıldı, şınav  çektirildi. E.E. dört saat sonra  ailesine teslim edildi.
Ailenin şikâyeti üzerine izlenen kamera görüntülerinde hırsızlığı küçük çocuğun yapmadığı anlaşılırken, soruşturma sonunda dava da açıldı. Marketin yöneticisi ile güvenlik görevlisi hakkında ‘eziyet’ ve ‘alıkoyma’ suçlarından beş ve 18 yıl arasında hapis cezası istendi. (dha)