Marlboro için suç duyurusu

ABD'de sık sık rastlanılan sigara davalarından bir benzeri için ilk adım İzmir'de atıldı. Günde dört paket Marlboro sigarası içtiği için pek çok sağlık sorunu yaşadığını belirten İzmir Barosu avukatlarından Atınç Gültekin, üretici şirket Philsa A.Ş. hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

İZMİR - ABD'de sık sık rastlanılan sigara davalarından bir benzeri için ilk adım İzmir'de atıldı. Günde dört paket Marlboro sigarası içtiği için pek çok sağlık sorunu yaşadığını belirten İzmir Barosu avukatlarından Atınç Gültekin, üretici şirket Philsa A.Ş. hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Dilekçesinde, genç yaşlardan beri sigara içtiğini anlatan avukat Gültekin, özellikle 'kovboylu' reklamlarından çok etkilendiği için bu markayı tercih ettiğini söyledi. Gültekin, "Sigaranın kansere yol açtığını bilmekteydim. Ne var ki içerisinde radyasyon, eksoz, böcek öldürücü maddeler olduğunu gerçekten bilmemekteydim" dedi.
Sigarayla ilgili bu gibi gerçeklerle yeni tanıştığını vurgulayan Gültekin, dilekçesinde firmanın yurtdışındaki ve Türkiye'deki uygulamalarının farklılığına da dikkat çekti. Hollandalı bir arkadaşının kendisine gönderdiği bir karton Marlboro sigarası üzerinde çok büyük puntolarla 'Sigara akciğer kanseri hastalığına sebebiyet verir' ve 'Sigara size ve çevrenizdekilere zarar verir' türü uyarı yazılarının bulunduğunu, ancak Türkiye'de aynı markanın üzerinde böyle uyarıların olmadığını kaydetti. Avukat Gültekin, çeşitli uluslararası sözleşmeler, Anayasa ve kanunlarca tanınmış bulunan en yüksek sağlık standartlarında yaşama hakkının firma tarafından kandırılırak elinden aldığını öne sürdü.


    http://www.radikal.com.tr/7472027472020

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.