Marmara Denizi'nde balık avı sezonu 'beyaz yapışkan madde' yüzünden tatsız

Marmara Denizi'nde balık avı sezonu 'beyaz yapışkan madde' yüzünden tatsız
Marmara Denizi'nde balık avı sezonu 'beyaz yapışkan madde' yüzünden tatsız

Beyaz yapışkan tabaka yüzünden ağları delinen balıkçılar daha büyük gözenekli ağlarla avlanmaya başladı. FOTOĞRAF: ZAFER AKPINAR / AA

BURSA - Marmara’da balıkçıların kâbusu haline gelen jelimsi tabaka av sezonunu da etkiliyor. Gemlik Balıkçılar Derneği Başkanı Hüseyin Dalarel, balıkçıların kaykay dediği madde nedeniyle avdan eli boş döndüklerini söyledi.
Dalarel’e göre sorun çok büyük: “Kaykayın yapıştığı ağları denizden çıkaramıyoruz. Direkleri kırıyorlar, makaraları koparıyorlar. Hatta büyük bir balıkçı teknesi kaykay yüzünden neredeyse batıyordu. Ağlar kaykay ile dolunca balık tutamıyoruz. Her gün hortumlarla ağlardan jel temizliyoruz. Balıkçılar, daha geniş aralıkları bulunan ağlarla denize açılmak için hazırlık yapıyor. Diğer ağları kaykay yüzünden denizden bile çıkaramıyoruz. Geniş aralıklı ağlarla da sonuç alacağımızı sanmıyoruz ama denemekte fayda var. Kaykay yüzünden Marmara Denizi’nde balıkçılık sona erecek. Buna bir çare bulunmalı.”
Jelimsi tabaka yüzünden ağların gözeneklerinin kapandığını ifade eden balıkçılar da çaresiz: “Mantarlar dibe batıyor. Ağlar ters dönünce balıklar gidiyor. Balık tutamayınca da yanımızda çalışanlara para veremiyoruz. Marmara balıkçısının durumu giderek daha kötüye gidiyor.”
Jelimsi beyaz tabaka birkaç yıldan beri Çanakkale ve Marmara Denizi’nde görülüyor. Ağları ağırlaştırarak dibe doğru çeken ve gözenekleri tıkayan tabakanın, bir denizanası türünün toplu ölümüyle oluştuğu belirlendi. Tabakanın yayıldığı alanlarda denizdibi yaşantısını da olumsuz etkilemesinden endişe ediliyor.(aa)