Marmara Denizi'nde zehirli denizanası istilası

Marmara Denizi'nde zehirli denizanası istilası
Marmara Denizi'nde zehirli denizanası istilası

Zehirli denizanalarına dokunanların, temas edilen bölgeyi hemen tuzlu suyla yıkamaları gerekiyor. FOTOĞRAF: ERGUN AYAZ / DHA

KOCAELİ - İzmit Körfezi’nde ilk kez mayıs ayı başında görülen ve zehirli oldukları anlaşılan pusula denizanaları hızla çoğalarak tüm Marmara Denizi’ne yayılırken bilim adamları görüldükleri yerlerde denize girilmemesini istedi. Denizanasına temas edenlerinse bu bölgeyi tuzlu suyla (kesinlikle tatlı değil) yıkaması önerildi. 
Bu türün temas halinde deride ve gözlerde yanma ve kaşıntı yapabileceği belirtilen Yrd. Doç. Dr. Cem Erkebay uyardı: “Bu yıl İzmit Körfezi başta olmak üzere sayıları inanılmaz derece arttı. Bunlara üzerindeki kahverengi bantlardan dolayı ‘pusula denizanası’ adı veriliyor. Bunların şemsiye kısmının altındaki uzantılar 1.5 metre 1.75 santimetreye kadar uzanıyor. Kollarındaki küçük mızraklar deriyle temas ettiğinde derinin içine kimyasal enjekte ediyor. Kesinlikle temas edilmemesi gerekiyor. Temas durumunda tuzlu suyla yıkanması ve bu bölgenin amonyak sürülmesi gerekir. Sağlık kuruluşuna başvurmak gerekiyor. Bol görünen yerde denize girilmemeli. Bunların sayısının artmasının en büyük nedeni de denizdeki kirlilik.”
İzmit Çevre ve Tarım il müdürlükleri denizanalarının daha çok Atlantik Okyanusu, Akdeniz ile İngiltere’nin batı ve güney kıyılarında yaşayan pusula denizanası olduğunu belirlemişti. (dha)