Marmara, Dila'yı karşı kıyıda ailesine teslim etti

Marmara, Dila'yı karşı kıyıda ailesine teslim etti
Marmara, Dila'yı karşı kıyıda ailesine teslim etti

Anne Aslı Manav dün küçük kızı Dila?ya veda ederken, üzerinden çıkan minik künyesini de boynuna asmıştı. FOTOĞRAF: TANER YENER / DHA

Silivri'de sele kapılan Dila, Bursa sahilinde bulundu. Uzmanlara göre şiddetli sel denize paralel akıntıları aşıp küçük kızı Marmara'nın ortasına sürükledi, Dila buradan da karşı kıyıya savruldu

Baba Muammer Manav, kızını teşhis ettikten sonra perişandı.
FOTOĞRAF: DOĞUKAN ALTINAY / AA


İSTANBUL- “Elimden kaydı gitti...” Anne Aslı Manav böyle sayıklıyordu sel sularına kapılan iki yaşındaki kızı Dila için. 8 Eylül günü Silivri Selimpaşa’da sel sularının sürüklediği Dila’nın minik bedeni Marmara’nın karşı kıyısında tam 45 mil uzakta (yaklaşık 83 kilometre) Bursa’nın Karacabey ilçesinde bulundu. Babasının künyesinden ve ayağında kalan bir ayakkabısından teşhis ettiği Dila dün toprağa verildi.
Muammer Manav, anne ve babasının  Selimpaşa Sporkent’teki yazlığına yakın olması için Denizkent’te yazlık kiralamıştı. 8 Eylül sabahı işe gitti. Eşi Aslı Manav evdeydi. Yağmur başlayınca kayınpederi aradı. “Sizi alayım. Beraber kahvaltı yaparız”  dedi. Ancak altı yaşındaki  Azra ve iki yaşındaki  Dila uyuduğu için anne, “Çocuklar uyandıktan sonra gelirim” yanıtını verdi.
Saat 10.00 ’da Aslı Manav, kızları Azra ve Dila’yı alarak otomobiline bindi. Bu sırada yağmur daha da şiddetlendi. Karşı taraftan sel suları gelmeye başlayınca, Aslı Manav eşini arayarak, “Sele kapıldık, denize sürükleniyoruz”  diyebildi. Açılır tavandan çocuklarıyla birlikte aracın üstüne çıkmaya çalışıyordu. Azra annesine sarıldı, anne Dila’yı kucağına almaya çalışıyordu. Dila o sırada annesinin ellerinden kaydı gitti. Aslı Manav ve kızı Azra’yı, sürüklendikleri azgın suların arasından balıkçılar kurtardı. Aslı Manav  olay anında kalp krizi geçirip hastanelik olurken Dila’yı bulma seferberliği başlatıldı.
Günler geçti. Baba “Bulana kadar ümidimi kaybetmeyeceğim” diyordu. Önceki gece Bursa’dan gelen telefonla umutları son buldu. Karacabey ilçesinin Kurşunlu Köyü açıklarında bir balıkçı denizde bebek cesedi bulmuştu. Savcılık, cesedin Dila’ya ait olabileceğini düşünerek Manav ailesini aradı. Baba iki arkadaşıyla birlikte gece yola çıktı. Kızının bedenini kolundaki künyesi ve  ayakkabısından teşhis eden baba hayatının en acı anını yaşıyordu. Küçük  Dila dün İstanbul’da toprağa verildi.
Dila’nın bedeninin karşı kıyıya sürüklenmesini İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü Denizel Çevre Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cem Gazioğlu, Marmara Denizi’ndeki akıntılarla açıkladı. Marmara’da kıyıya paralel akıntılar bulunduğunu ifade eden Gazioğlu, şu bilgileri verdi:
“Sel gibi çok özel durumlarda kıyıdan gelen çok hacimli su, paralel akıntıları yenmek  suretiyle cesedi Marmara’nın ortasındaki iki büyük akıntı döngüsüne taşımış, ceset buradan karşı sahile savrulmuştur.  Beş-altı yıl önce de İstanbul Adalar’da dalış yapan dalgıçlar akıntıya kapılıp bir gün sonra Armutlu sahilinde bulunmuşlardı. Bir günde 30-40 mil yol kat etmişlerdi” dedi.
Cesedi bulan balıkçı Recep İşyar da üzgündü: “Sahilden 500 metre kadar açılmıştık. Bir bebek suda yüzüstü yatıyordu. Üstünde elbiseleri, bir ayağında da ayakkabısı vardı. Keşke canlı bulabilseydik.” (Radikal)