Marmara fayı derken Karadeniz depremi geldi

Marmara fayı derken Karadeniz depremi geldi
Marmara fayı derken Karadeniz depremi geldi

Karadeniz açıklarında, Kilyos’a 97 km uzakta dün saat 14.45’de, 4.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi İstanbul ’da da hissedilen depremin yerin 10.7 km. derininde meydana geldiğini açıkladı. 2.3-3.1 büyüklüğünde 6 artçı sarsıntı kaydedildi. NTV canlı yayınına katılan İTÜ öğretim üyesi Okan Tüysüz, “Karadeniz’in içinde deprem olması sürpriz . Burada bilinen bir fay yok. Zeminde meydana gelen bir oturma hadisesi olabilir. Bu bölgede çok sayıda sismik çalışma var” dedi.
3’üncü havaalanı projesine yakın bir noktada gerçekleşen deprem şaşırttı. Sinop’a kurulması planlanan nükleer santral, İstanbul’un kuzeyine kurulacak yeni kent planlarında ‘Karadeniz’de aktif bir fay hattı olmaması’ dayanak noktaları arasındaydı.
KTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Bektaş ise haziran ayında ‘Karadeniz’de aktif bir fay olduğunu’ belirterek uyardı. Prof. Dr. Bektaş, “Kandilli’nin yıllık deprem kayıtları, Karadeniz’in 10 km açığından kıyıya paralel uzanan ters bir fayın varlığını kanıtlamıştır” dedi.