Marmara fayı fethedilecek!

Dünyadan ve Türkiye'den pek çok araştırmacı bugün ünlü Fransız araştırma gemisi 'L'Atalante'yle Marmara'ya açılıyor. Araştırmacılar, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın (KAF) denizaltındaki sırlarla dolu kısımlarını ilk kez kendi gözleriyle inceleme imkânı bulacak.

İSTANBUL - Dünyadan ve Türkiye'den pek çok araştırmacı bugün ünlü Fransız araştırma gemisi 'L'Atalante'yle Marmara'ya açılıyor. Araştırmacılar, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın (KAF) denizaltındaki sırlarla dolu kısımlarını ilk kez kendi gözleriyle inceleme imkânı bulacak. Prof. Dr Naci Görür, Prof. Dr. Celal Şengör ve Prof. Dr. Namık Çağat Nautile adlı mini denizaltıyla Marmara'da 1200 metreye inip nerede hareketlilik var, saptayacak.
6 bin metre derine inme ve yeryüzündeki okyanusların yüzde 97'sini inceleme kapasitesine sahip Nautile'yle faya gözlem istasyonları kurulacak.
İTÜ ve Maden Tetkik Arama Enstitüsü'nün Collage de France'ın gemisiyle yapacağı araştırmalar kapsamında, olası depremle ilgili önemli bilgilerin elde edilmesi bekleniyor.Proje Koordinatörü Prof. Dr. Naci Görür hedeflerini anlattı: "Daha önce insansız denizaltıların çektiği görüntüleri incelemiştik. Nautile'yle Marmara fayının kalbine ineceğiz. Tekirdağ çukurluğuyla orta Marmara çukurluğu arasındaki 60 kilometrelik fayın 1912 Şarköy depreminde mi, yoksa 1776 Marmara depreminde mi oluştuğunu tespit etmeye çalışacağız. Eğer bu kırık 1912 Şarköy depremi sırasında meydana gelmişse o zaman Marmara'da olabilecek depremin boyutu göreli olarak daha küçülecek demektir. Ama eğer 1776 depremi sonucuysa Marmara'da beklediğimiz deprem daha büyük olacak demektir" dedi.
Deniz jeolojisi ve deniz biyolojisi alanlarında disiplinlerarası araştırmalar yapma imkânı sunan L'Atalante, Marnaut projesi çerçevesinde 12 Haziran'a kadar Marmara'da yüzecek. (Radikal, aa)