Marmara'da depremin ayak sesleri dinlenecek

İSTANBUL - Fransız  Le Suroit gemisi,  Marmara Denizi’ne altı adet denizaltı gözlem istasyonu kurmak için yer tespitine başladı. Tespit çalışması ay sonuna kadar sürecek, ilk pilot istasyon Körfez’de, 1999 deprem kırığının Marmara Denizi’ne dayandığı yere kurulacak.
İstasyonlar denizaltında gaz çıkışlarını izleyecek. Bu, alttaki fayların hali hakkında araştırmacılara bilgi sağlayacak, yani ‘depremin ayak sesleri dinlenecek’. İstasyonlar tsunami konusunda erken uyarı hizmeti verecek. İstasyonlar Avrupa’daki istasyonlarla entegre olacak.
Türkiye, Fransız Le Suroit gemisine aşina. Le Suroit, 17 Ağustos sonrası Marmara’daki fayların haritasını çıkarmıştı.  Denizaltı istasyonları ise bir AB projesi: Avrupa Denizleri Gözlem Ağı İstasyonları Projesi (ESONET) için Marmara’nın yanı sıra kuzey buz denizi, Güney Ege ve Karadeniz’e de denizaltı istasyonları kurulacak.
Türkiye  ESONET’e İTÜ yürütücülüğünde bir ekiple katılıyor.  Projenin Marmara’yla ilgili kısmı ‘Marmara Deniz Altı Gözlem İstasyonu Projesi (MADGİP), DPT’ye de sunulacak. İTÜ’den Prof. Dr. Naci Görür’ün gözü şimdi devlette: “AB, Marmara’daki bu çalışma için 2-2.5 milyon avroluk kaynak ayırdı. Projenin yürütücüsü İTÜ. Eğer projeye devlet kurumları dahil olmazsa bu istasyonlar kurulamayabilir.” (aa)