Marmara'da 'orta şiddette' deprem

Marmara Denizi, uzmanların 'olağan' dediği 4.5 büyüklüğünde orta şiddette bir depremle sallandı. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, dün akşam saat 18.27'de merkez üssü Marmara Denizi'nin Tekirdağ'a yakın bölgesi olan 4.5 büyüklüğünde bir sarsıntı kaydetti.

İSTANBUL - Marmara Denizi, uzmanların 'olağan' dediği 4.5 büyüklüğünde orta şiddette bir depremle sallandı. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, dün akşam saat 18.27'de merkez üssü Marmara Denizi'nin Tekirdağ'a yakın bölgesi olan 4.5 büyüklüğünde bir sarsıntı kaydetti. İstanbul'da hissedilen ve kısa süreli paniğe neden olan depremle ilgili olarak Jeofizik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, 'olağan bir deprem' açıklaması yaptı. Gündoğdu, şöyle konuştu: "Şaşırtıcı bir deprem değil. Marmara Denizi'nin olağan depremlerinden biri. Marmara Adası'nda Tekirdağ'a yakın bölgede, 15 kilometre derinlikte meydana gelmiş bir deprem. Öncü deprem demek doğru olmaz. Büyük depremin beklendiği Tekirdağ'daki hattın 30-40 kilometre aşağısında meydana gelmiş. Yani onunla ilgisi yok. Ancak yayılım doğrultusu bakımından önemli. Çünkü Kadıköy'de oldukça hissedilirken, Beylikdüzü, Avcılar civarında daha az hissedildi. Bunlar bizim için teknik açıdan önemli bulgular."
İzmir ve çevresi de, önceki gece ve dün 3.1 ile 4.0 arasında değişen hafif şiddetli depremlerle sarsıldı. (Radikal, dha)