Marmara'da tsunaminin nasıl olacağı anlaşıldı

ODTÜ, olası Marmara depremi için tsunami etki simülasyonu hazırladı. Simülasyonda, 49 ayrı senaryo, video görüntülerine dönüştürüldü.

ANKARA - ODTÜ, olası Marmara depremi için tsunami etki simülasyonu hazırladı. Simülasyonda, 49 ayrı senaryo, video görüntülerine dönüştürüldü. En kötü senaryoya göre olası büyük depremde İstanbul'u 5.5 metrelik tsunami dalgaları vuracak. Tsunami, depremden sekiz dakika sonra gelecek.
Geçmiş depremler incelenerek ve Marmara Denizi'nin topoğrafyası çıkarılarak hazırlanan simülasyonu ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Deniz Mühendisliği Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner tanıttı. Yalçıner'in verdigi bilgiye göre depremlerde, tsunami oluşma olasılığı yüzde 10-15. Bir depremden sonra beş tsunami dalgası görülebiliyor. En etkilileri ikinci ve üçüncü dalgalar. Marmara'da olası bir tsunami, sığ alanlarda 100-150 metre içerilere girebilecek. Marmara'da oluşabilecek bir tsunaminin İstanbul Boğazı'ndan da girmesi riski var. Ancak Boğaz'ın derinliğinin az olması tsunaminin de etkisini azaltacak.
Yalçıner, "En kötü senaryoya göre, tsunami kıyılara vurduğu anda yüksekliği 5 metreyi bulabilecek, Marmara Denizi'nin doğu kıyılarında 25, batı kıyılarında 10 kilometrelik alanı etkileyebilecek. Tsunami, 8 dakika sonra gelecek." dedi.
Yalçıner, olası tsunamide kaçış yolları hazırlanması için Büyükşehir Belediyesi'yle görüştüklerini söyledi. Vatandaşlardan deprem sonrası sular çekilirse kıyıların 100-150 metre içerisindeki alanları derhal terk etmelerini istedi.