Marmara'da üç fay

Silivri'ye iyi haber
İTÜ, Büyükşehir Belediyesi ve İtalyanların 'Urania' gemisiyle yaptığı araştırma: Küçükçekmece, Adalar ve Adalar-Tuzla arasında, karaya yönelik canlı faylar var. İddiaların tersine, Silivri-Küçükçekmece arasında bir fay bulunmuyor.

Büyütmek için tıklayınız
Bu bölgelere dikkat
Prof. Naci Görür'e göre yeni fayların anlamı: "Adalar'ın güneyindeki 65 kilometrelik fay kırılırsa, sarsıntı yeni fayların bulunduğu yörelerde daha şiddetli hissedilir. Tsunami tetiklenebilir. O bölgeye daha fazla dikkat edilmesi gerekli."
'Gerekirse afet planımız değişir'
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi Başkanı Mesut Pektaş: "İstanbul'da deprem riski ciddi. Araştırmalar gerektirirse, afet planlarımızı gözden geçiririz."

İSTANBUL - Uzun süredir hem İstanbulluların, hem Türkiye'nin gündeminde olmayan 'deprem' gerçeği, kâbus gibi bir senaryoyla döndü! Marmara Denizi'nde, Küçükçekmece açıkları, Adalar'ın güney ve doğusuyla Adalar-Tuzla arasında ana faydan ayrılarak karaya doğru uzanan üç yeni fay bölgesi belirlendi. İTÜ Maden Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür, bu fayların olası büyük depremin etkisini arttırıp, tsunamiyi tetikleyebileceğini söyledi.
İTÜ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin projesi kapsamında, Saroz Körfezi'nde 9 Eylül'le başladığı çalışmaların ilk bölümünü tamamlayan İtalyan Urania araştırma gemisinde, proje direktörü Prof. Dr. Görür, dün bir basın toplantısı yaptı.
Görür, Saroz'dan Gemlik Körfezi'ne kadar geniş bir kıta sahanlığı alanında ayrıntılı olarak yapılacak incelemelerin kesin sonuçlarının bir yıl içinde alınacağını söyledi. Görür, araştırmanın ilk bölümünden elde edilen bilgilerin çok net olmadığını, 2 Ekim'e kadar sürecek ikinci incelemede verileri netleştirmeye çalışacaklarını vurgularken, ilk bilgileri Görür şöyle anlattı:
Silivri-Küçükçekmece rahat
"Silivri ve Küçükçekmece arasındaki bölgede Kuzey Anadolu Ana Fayı'ndan (KAF) ayrılıp, karaya doğru gelen önemli boyut ve nitelikte hiçbir fay olmadığı görüldü. Bu kesim için oldukça rahatlatıcı bir haber bu. Ancak Adalar'ın kuzeyi, Tuzla'ya doğru güneyi ve Küçükçekmece'de ise canlı faylar tespit edildi. Bu fayların anlamı şudur:
Olası bir depremde, eğer Adalar'ın güneyindeki 65 kilometre uzunluğunda olan doğrultu atımlı fay kırılırsa, biz daha öncesi çalışmalarımızda en fazla 7 büyüklüğünde deprem üretir demiştik. Bu deprem kıta sahanlığında daha kuvvetli hissedilir. Bu demektir ki, bu yöre bu depremi daha şiddetli hisseder. Bu faylar, kıta kenarında kayma ve göçmelere neden olabilir. Bu, büyüklükte bir deniz altı göçmesi, kayması olursa, Marmara'da tsunamiyi tetikler."
'Para yoktu, araştıramadık'
Bu incelemeyle, Avcılar açıklarında canlı fay bulunduğu yolundaki tezin de çürütüldüğünü belirten Görür, İTÜ ve İtalyan Ulusal Bilimsel Araştırma Kurumu'nun yürüttüğü çalışmanın maliyetinin 5 milyon dolar olduğunu, bunun 480 bin YTL'sinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce karşılandığını anlattı. Görür, 2001 ve 2002'de bu bölgelerde karada ortalama 4 büyüklüklerinde depremler olduğu zaman karaya yakın yeni fayların araştırılmasını istediklerini, ancak kaynak olmadığı için gerçekleştirilemediğini vurguladı.
Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) Başkanı Mesut Pektaş da, çalışma sonunda yeni bilgiler çıkması halinde afet programlarını bu yönde değiştireceklerini söyledi. Araştırma gemisinde, dokuzu Türk, 11'i İtalyan 20 uzman görev yapıyor. Gemi incelemeye Saroz'dan başladı. KAF'ın Gelibolu Yarımadası üzerinden İzmit Körfezi'ne giren kolu üzerinde ayrıntılı çalışma yapan ekip, kuzey kıta sahanlığındaki incelemelerini sürdürüyor.
Urania, özellikle Silivri, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Adalar ve Tuzla açıklarıyla İzmit Körfezi'nin Marmara'ya açıldığı bölgelerde, İstanbul'u tehdit eden fayların kimlik tespitini yapacak.


    http://www.radikal.com.tr/7578037578030

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.