Marmaray durdu balıkçılar sevinçli

Marmaray Projesi'deki denizdeki zemin çalışmalarının bir süre ertelenmesi balıkçıları sevindirdi. İstanbul'un iki yakasını denizin altından birleştirecek 'Marmaray Projesi'nde geçen hafta başlanan zemin iyileştirme ve tarama çalışmaları, müteahhit firma tarafından ileri bir tarihe ertelendi.

İSTANBUL - Marmaray Projesi'deki denizdeki zemin çalışmalarının bir süre ertelenmesi balıkçıları sevindirdi. İstanbul'un iki yakasını denizin altından birleştirecek 'Marmaray Projesi'nde geçen hafta başlanan zemin iyileştirme ve tarama çalışmaları, müteahhit firma tarafından ileri bir tarihe ertelendi.
Denizcilik Müsteşarlığı kararı ilgili kuruluşlara önceki gün bir yazıyla bildirdi. Bir haftadır Kız Kulesi açıklarında iki gemiyle yapılan kanal açma ve sondaj çalışmaları dün durduruldu. Sar 3 isimli çalışma dubası ise şamandıralama çalışmalarını devam ettirecek.
Çevre örgütleri ve balıkçılar, bu mevsimde yapılacak denizdeki zemin çalışmalarının balık göçünü engelleyeceği gerekçesiyle ertelenmesini istemişti. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı'ndan Yrd. Doç. Dr. Saadet Karakulak, "Karar sevindirici. Kanal çalışması da olsa gürültü ve sudaki bulanıklık balık sürülerini etkilerdi. Firma kazı çalışmalarında ortaya çıkacak harfiyatın taşınacağı yeri tam belirlemeden kazı çalışmalarına başlayamaz" dedi. İstanbul Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkan Yardımcısı Ali Güney de, "Çocuğumuz sağlam doğacak" diyerek kararı sevinçle karşıladı. Güney, "Bizim için önemli olan zeminin ilk 30 santimetresi. Tüm toksit burada. Adı zemin iyileştirme çalışması da olsa zemindeki bu oynama göçü engelleyecekti" diye konuştu.
Firma zemin iyileştirme çalışmalarına balık göçünün olmadığı bir dönemde tekrar başlayacak. 9 Eylül Üniversitesi tarih için araştırma yapacak. Ulaştırma Bakanlığı ise, çalışmaların 15 Haziran'da sona erecek balık göçünün hemen ardından başlayacağını açıkladı.


    http://www.radikal.com.tr/7437357437350

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.