Marmaray günlüğü: İnmek istemiyorlar

Marmaray günlüğü: İnmek istemiyorlar
Marmaray günlüğü: İnmek istemiyorlar

Asya ve Avrupa kıtalarını Marmara Denizi’nin altından birleştiren Marmaray seferleri dün de ‘meraklı’ yolcuların akınıyla sürdü. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Kahraman, Marmaray’a yoğun ilginin devam ettiğini belirterek, “Yolcularımız meraktan ve sistemi tanımak istediklerinden trende fazla kalıyor, trenden inmek istemiyor” dedi.
Marmaray Yenikapı İstasyonu’nda açıklama yapan Kahraman, Marmaray’ın tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu, hem deniz hem de karadan geçen teknik bir proje olduğunu söyledi. Yolculara, Marmaray’a binerken daha cesur davranmaları çağrısı yapan Kahraman, “Burada herkes çok rahatça seyahat yapabilir. Herhangi bir trenin yolda kalması durumunda da büyük bir sorun yok. Biz senaryoyu buna göre yaptık. Her an her yerde bir araç arızalanabilir. Kendi aracınız da arızalanır, tren de uçak da arızalanabilir. Biz böyle bir risk yaşamadık. Dün çok yoğun bir yolcu talebi vardı. Yolcularımız zaman zaman çok meraklılar. Bazı yolcular imdat frenine dokundular, çektiler. Dolayısıyla bir iki aracımız dün (önceki gün) durdu. Bu 5-10 dakika arasında oldu. Biz de anons ve uyarılarla, ‘bu düğmelere dokunmayın’ dedik. Bugün böyle olumsuz bir olay yaşanmadı” diye konuştu.
Kahraman, yolcuların trende fazla zaman harcadığını, yani çok kez sefere katıldıklarını ve trenden inmek istemediklerini ifade ederek şunları anlattı:
“Yolcularımız meraktan ve sistemi tanımak istediklerinden trende fazla kalıyor, inmek istemiyor. Bazen görevli arkadaşlarımız yolcuları trende temizlik olacağı için indiriyor. Buradan inen yolcuların bir kısmı bu kez karşı reyondaki trenlere geçiyor. Biz de bu kapsamda tren sayılarını arttırıyoruz.”

Günlük 300 bin yolcu

Günlük 200 bin yolcu taşıyacaklarını tahmin ettiklerini fakat günlük 300 bin yolcu sayısına ulaştıklarını belirten Kahraman şöyle devam etti:
“Bundan sonra yolcu rakamları 300 bini gösteriyor. Biz de 200 bin yolcu planladığımız sistemde 300 bin yolcuyu geçince trenleri arttırdık. Biraz daha dikkat ettik. Yolcularımızı yönlendirmeye çalıştık. Bazen de trene çok binen yolculara, anonslarla başka insanların da seferden faydalanması için ricada bulunduk. Halkımız gerçekten çok sevdi Marmaray’ı. Biz de çok sevdik. ”