Marmaray, İpek Yolu'nu stratejik eksende birinci plana taşıyacak

Marmaray, İpek Yolu'nu stratejik eksende birinci plana taşıyacak
Marmaray, İpek Yolu'nu stratejik eksende birinci plana taşıyacak
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, yarın açılacak olan Marmaray'ın İpek Yolu'nun modernize edilmesinde büyük bir adım olduğunu belirterek, "İpek Yolu üzerinde yeniden düşünmenin ötesine geçiyoruz ve İpek Yolu'nu yeniden hep birlikte icat ediyoruz" dedi.

Radikal.com.tr – Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile birlikte, Uluslararası İpek Yolu Kongresi ve 10. ADAM Konferansı’na katıldı.

Bakan Çelik konferansta yaptığı konuşmada, yarın açılacak olan Marmaray’ın İpek Yolu’nun modernize edilmesinde büyük bir adım olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“İpek Yolu’nu yeniden düşünmek üzere bir aradayız. Yarın Marmaray’ın açılacak olması hakikaten İpek Yolu üzerindeki şimdiye kadar saf ettiğimiz çabanın, düşüncelerin yenilenmesini ve yeniden icat edilmesini zorunlu kılacak. İpek Yolu üzerinde yeniden düşünmenin ötesine geçiyoruz ve İpek Yolu’nu yeniden hep birlikte icat ediyoruz.”


‘İPEK YOLU YENİ İLİŞKİLER YUMAĞI’

“İpek Yolu, Asya ve Avrupa arasında bin yıldır devam eden ticari faaliyetlerin simgesi olarak her zaman anıldı. Fakat bunun ötesinde bu hat, üzerinde ortaya çıkan medeniyet ilişkileri, kültür ilişkileri ve ticari ilişkilerle birlikte önümüze tarihin her noktasında yeni bir ilişkiler yumağı alarak geldi.”

“İpek Yolu boyunca bir ülkeden diğerine ekonomik ve kültürel geçişin, değişimin önemi ortada. Çin ve o hattan başlayarak Asya ülkeleri ve Batı arasındaki ticaret trafiği iki bölge arasında kalan coğrafyanın kalkınmasının anahtarı haline geldi.”

“Bu yol, bölgesel istikrarın sağlanması ve bölgede yeni ticari kanalların açılması süreci için de bir fırsat niteliğindedir. Avrasya’da ulaştırma ağlarının geliştirilerek modern İpek Yolu rotasının etkin kullanılması için tüm ilgili ülkelerin bütünsel yaklaşımına ihtiyaç vardır.”

“Hem kültürel mirasın açığa çıkarılması hem de buna dayalı bir turizm hareketi oluşturulması, insani bir diplomasinin yeniden inşası için İpek Yolu temalı projelerin hayata geçirilmesi çok önemlidir.”


‘İPEK YOLU YENİDEN BİRİNCİ PLANA ULAŞACAK’

Türkiye kültürel, siyasi ve ekonomik alanda Avrasya’da pek çok işbirliği girişimin öncülük etmiştir. Ülkemizin çabaları daha istikrarlı bir coğrafya inşa etmeye dönüktür. Yarın açılışı yapılacak olan Marmaray da esasen bu anlayışın bir ifadesidir. Marmaray tünelinin açılmasıyla İpekyolu’nun kesintisiz bir şekilde işleyebilmesi, doğu-batı hattındaki ulaşım hattının etkin bir şekilde kullanılması temin edecektir.”

“Pusulanın icadından sonra İpek Yolu tarihsel önemini görece olarak kaybetmiştir. Biz Marmaray’ın açılmasını; pusulanın bulunmasıyla İpek Yolu’nun ikinci plana düşmesi döneminin kapanması ve İpek Yolu’nun yeniden birincil öneme kavuşması, yeniden üzerine düşülmesi ve yeniden merkezi ve stratejik bir rol alması bakımından bir dönüm noktası olarak görüyoruz.”