Marmaray, İpek Yolu'nu stratejik eksende birinci plana taşıyacak

Marmaray, İpek Yolu'nu stratejik eksende birinci plana taşıyacak
Marmaray, İpek Yolu'nu stratejik eksende birinci plana taşıyacak
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, yarın açılacak olan Marmaray'ın İpek Yolu'nun modernize edilmesinde büyük bir adım olduğunu belirterek, "İpek Yolu üzerinde yeniden düşünmenin ötesine geçiyoruz ve İpek Yolu'nu yeniden hep birlikte icat ediyoruz" dedi.

Radikal.com.tr – Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile birlikte, Uluslararası İpek Yolu Kongresi ve 10. ADAM Konferansı’na katıldı.

Bakan Çelik konferansta yaptığı konuşmada, yarın açılacak olan Marmaray’ın İpek Yolu’nun modernize edilmesinde büyük bir adım olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“İpek Yolu’nu yeniden düşünmek üzere bir aradayız. Yarın Marmaray’ın açılacak olması hakikaten İpek Yolu üzerindeki şimdiye kadar saf ettiğimiz çabanın, düşüncelerin yenilenmesini ve yeniden icat edilmesini zorunlu kılacak. İpek Yolu üzerinde yeniden düşünmenin ötesine geçiyoruz ve İpek Yolu’nu yeniden hep birlikte icat ediyoruz.”


‘İPEK YOLU YENİ İLİŞKİLER YUMAĞI’

“İpek Yolu, Asya ve Avrupa arasında bin yıldır devam eden ticari faaliyetlerin simgesi olarak her zaman anıldı. Fakat bunun ötesinde bu hat, üzerinde ortaya çıkan medeniyet ilişkileri, kültür ilişkileri ve ticari ilişkilerle birlikte önümüze tarihin her noktasında yeni bir ilişkiler yumağı alarak geldi.”

“İpek Yolu boyunca bir ülkeden diğerine ekonomik ve kültürel geçişin, değişimin önemi ortada. Çin ve o hattan başlayarak Asya ülkeleri ve Batı arasındaki ticaret trafiği iki bölge arasında kalan coğrafyanın kalkınmasının anahtarı haline geldi.”

“Bu yol, bölgesel istikrarın sağlanması ve bölgede yeni ticari kanalların açılması süreci için de bir fırsat niteliğindedir. Avrasya’da ulaştırma ağlarının geliştirilerek modern İpek Yolu rotasının etkin kullanılması için tüm ilgili ülkelerin bütünsel yaklaşımına ihtiyaç vardır.”

“Hem kültürel mirasın açığa çıkarılması hem de buna dayalı bir turizm hareketi oluşturulması, insani bir diplomasinin yeniden inşası için İpek Yolu temalı projelerin hayata geçirilmesi çok önemlidir.”


‘İPEK YOLU YENİDEN BİRİNCİ PLANA ULAŞACAK’

Türkiye kültürel, siyasi ve ekonomik alanda Avrasya’da pek çok işbirliği girişimin öncülük etmiştir. Ülkemizin çabaları daha istikrarlı bir coğrafya inşa etmeye dönüktür. Yarın açılışı yapılacak olan Marmaray da esasen bu anlayışın bir ifadesidir. Marmaray tünelinin açılmasıyla İpekyolu’nun kesintisiz bir şekilde işleyebilmesi, doğu-batı hattındaki ulaşım hattının etkin bir şekilde kullanılması temin edecektir.”

“Pusulanın icadından sonra İpek Yolu tarihsel önemini görece olarak kaybetmiştir. Biz Marmaray’ın açılmasını; pusulanın bulunmasıyla İpek Yolu’nun ikinci plana düşmesi döneminin kapanması ve İpek Yolu’nun yeniden birincil öneme kavuşması, yeniden üzerine düşülmesi ve yeniden merkezi ve stratejik bir rol alması bakımından bir dönüm noktası olarak görüyoruz.”


  http://www.radikal.com.tr/115781011578104

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İpek yolu ile Marmarayı eşdeğer tutmak! - gizemdiyorum

  Hükümetin böyle cahil açıklamaları daha nereye kadar devam edecek merak etmekteyim,ipek yolunun özünde ticaret vardı peki ya marmarayda? Böyle bir projeyi açıyorsun yapılması gereken açıklama bu mu olmalı, halka masal anlatır gibi. TMMOB, Marmaray'da güvenlik riskinin olduğunu, tüplerde yırtılmalar olursa tünele su dolacağını açıkladı.proje içinde 8 yıl boyunca çalışmış birisi, kendisinin binmeyeceğini, kimsenin binmemesini, bunun bir cinayet olacağını söylemiş. Sayın Recep Tayyip Erdoğan, " Biz söz verdik, biz yaptık"lı cümlelerine bir yenisini eklemek adına tüm risklerine rağmen, söz verdiği tarihte açtı. Umarım egolarının faturası bu millete yansımaz.

  Ipek Yoluymus! - AmericanTurkish

  Noelon'a 100 % katiliyorum. Ekleyecek fazla sey yok aslinda. Osmanli ve oncesi Turk oykulerine, gerceklerine, basarilarina vs habire donup bakmak, onlari yalan yanlis ornek vermek, amac gostermek yerine, Turkiye Cumhuriyeti'nin, yeni dunyada ki gerceklerin bilinci ile gelecege bakmasi onemli. Marmaray Ipek yolu benzetmesi yersiz ve ustune de Noelon'un da dile getirdigi gibi hatali.. Cunku Marmaray ile ulkeler arasi mal-mulk tarnsfer bile edilmiyor.

  Umariz olur... - Turk

  Umariz olur. Kim istemez; dogru durust calisan rayli bir sistemimiz olsun? Ama; karsinizda oldugunu dusundugunuz seslere kulaklarinizi kapatmayin! Muhendislerimizi, bilim insanlarimizi, karsi tarafin dusuncelerini-onerilerini dinleyin... Basari sizin olsun ama; felaket hepimizin olacak...

  ... - noelon

  bu cahil sloganlar iktidardaki patinin cehalete mahkum ettiği kitleleri sömürmek için kullandığı basit, ucuz sloganlardır... ne bilimsel ne ahlaki bir altyapısı yoktur... ipek yolu bir ticaret yoludur özünde... marmaraydan ticaret malı yani meta geçiyor mu? geçmiyor... sen bağlarsın asya ve avrupayı tren yolu ile, katar katar mal geçer denizin altından üstünden avrupa'dan asya'ya asya'dan avrupa'ya o zaman dersin ipekyolunu bağladım diye... şimdi nedir bu? bunlar ucuz siyasi manevralar... içinde ne ahlak var ne bilim var ne gerçekler var... propaganda ve sömürü üzerine kurulmuş bir iktidar ve ona inanmış bir halk kesimi var... akepe'nin eğitim sistemi üzerinde bu kadar ısrarla çalışmasının sebebi de budur... okulları ilim bilim merkezleri yerine yandaş yetiştirme merkezleri olarak yeniden kurgulamak akıllıca bir hamledir... bu cumhuriyetten intikam almanın, halkı tebaa ümmet olarak yeniden şekilledirmenin başarılı bir yoludur... öncelikle cumhuriyetin geleceğinin bu zevata kalmasına kahrediyorum, ikincisi kutsal bir dini bu kadar hayasız bir görüşün temsil etmesine kahrediyorum... yazık bence...!