Marmaray testi

Marmaray testi
Marmaray testi

1 Ağustos ta test sürüşü yapılacak olan Marmaray ın 29 Ekim e yetiştirilmesi hedefleniyor.

İnşaat çalışmaları yüzde 95 civarında tamamlanan ve 29 Ekim’e yetiştirilmesi hedeflenen Marmaray’da, 1 Ağustos ’ta test sürüşü yapılması planlanıyor.
Demiryolunu İstanbul Boğazı’nın altından geçirecek olan ve yapımına 2004’te başlanan Marmaray Projesi’nde sona yaklaşıldı. Marmaray Bölge Müdürü Haluk İbrahim Özmen, Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi Projesi’nin 13.6 kilometrelik güzergâh üzerinde planlandığını söyledi. Özmen, “Bu güzergâh üzerinde beş istasyon bulunmakta. Deniz kesiminde delme tünelimiz 1.4 kilometre, diğer bölümse 9.8 kilometre uzunluğunda” diye konuştu. Özmen, hemen hemen tüm inşaat işlerinin tamamlandığını belirtti. Hat işlerinin bittiğini anlatan Özmen, “Raylar döşendi. Hedefimiz, temmuz sonu itibariyle tüm bu işleri tamamlayıp, 1 Ağustos’ta sistemde çalışacak araçları hat üzerine getirip, test sürüşlerine başlamak. 28 Ekim’de de sistemi işletmeye hazır hale getireceğiz ve 29 Ekim’de Marmaray’ı işletmeye alacağız” diye konuştu.
Marmaray bittiğinde Avrupa yakasındaki Halkalı ile Anadolu yakasındaki Gebze, İstanbul Boğazı’nın her iki kıyısındaki demiryolu hatlarıyla denizin altından bağlanacak.