Marmaray'da seferler yarım saat durdu

Marmaray'da seferler yarım saat durdu
Marmaray'da seferler yarım saat durdu
Marmaray'da Anadolu - Avrupa yakası arasındaki seferler tramvaydaki kapı arızası nedeniyle 14.10'da durdu. Bu yöne seferler yaklaşık yarım saat süreyle yapılamadı.

Saat 14.10 sıralarında Yenikapı'ya gitmek üzere gelen tramvay, Üsküdar istasyonundaki yolcularını aldıktan sonra kapılarını kapattı. Ancak kapılar tramvay hareket etmeden tekrar açıldı. Yaklaşık 10 dakika boyunca kapılar bu şekilde açılıp kapanmaya devam etti. Bir süre sonra vatmanın “Kapılara yaslanmayın" anonsu duyuldu. Anonsun duyulmasıyla yolcular kapıdan uzaklaşmaya başladı.

Ancak kapılar buna rağmen tekrar açılıp kapanmaya başladı. Bazı yolcular tramvaydan inerek istasyondan ayrıldı. Bazı yolcular da beklemeye devam etti. Yarım saat sonra vatmanın "treni boşaltın" anonsu duyuldu.

Anons üzerine yolcular tramvayı boşalttı. Bu sırada bir vatandaş duruma tepki gösterdi. Ancak diğer yolcular araya girerek tepki gösteren yolcuya “Binme" dedi. Tartışma büyüyünce araya diğer yolcular girdi. Ancak yolcular da tartışmayı önleyemedi. Bunun üzerine güvenlik görevlileri gelerek tartışan yolcuları uzaklaştırdı. Kapı arızası nedeniyle boşaltılan tramvay beklemeye başladı. Yaklaşık yarım saat sonra kapı arızası giderildi ve seferler normale döndü.

Marmaray'da ilk arıza

TCDD: ENERJİ KESİNTİSİ SEFERLERİ AKSATMADI
TCDD, Marmaray'da bu sabah yaşanan elektrik kesintisiyle ilgili açıklama yaptı. "Marmaray'da, olağanüstü ilgi ve yolcu yoğunluğu yaşanmaktadır" diyen TCDD, "Trene ilk defa binen yolcuların 'acil durum' butonlarına basmaları sonucu tren durmaları yaşanmıştır. Bu durum trenlerin zamanında duruş kalkışlarında aksamalara sebep olmaktadır. Bu tür ve benzer konularda defalarca simülasyonları yapılan acil durum senaryoları uygulanmıştır. Marmaray personeli, her türlü duruma karşı eğitimli olup, uygulanan senaryolarda herhangi bir güvenlik riski bulunmamaktadır" denildi.

Açıklama şöyle devam etti:
" Bugün bazı internet haber sitelerinde yer alan iddialarla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.
1- Sabah kısa süreli enerji kesintisi olmuş, ancak bu kesinti seferleri aksatmamıştır. Elektrik kesintisi dizinin peron başına yakın olduğu anda yaşanmıştır.
2- Tüp içerisinde 150 metre aralıklarla, mavi ışıklarla işaretli acil durum geçişleri bulunmaktadır. Benzer olayların tüp içerisinde yaşanması durumunda, yolcularımız diğer yoldaki trene alınabilecektir. Bugün böyle bir olay yaşanmamıştır.
3- KUMANDA MERKEZİ şu anda faaliyet gösteren 5 istasyon'daki her türlü elektronik sistemleri kontrol edecek şekilde kurulmuştur. Dolayısıyla, kumanda merkezinin ve elektronik sistemlerin yetersizliği iddiaları gerçek dışıdır.
4- Yolcu yoğunluğu beklenenin üzerinde olduğundan, yoğunluğu daha da artırmamak için Sirkeci istasyonunda duruş verilmemektedir.
5- Kazlıçeşme ve Haydarpaşa İstasyonlarında 9500'lük iki adet lokomotif ve iki adet acil müdahale aracı hazır bulunmaktadır.
Yolcularımızın yoğunluğu dikkate alarak diğer yolculara yer açmak için mümkünse sürekli git-gel yapmamaları, ihtiyaçları ölçüsünde Marmaray'ı kullanmalarını bekler, saygılar sunarız"

TCDD GENEL MÜDÜRÜ KARAMAN: ŞU ANDA BİR AKSAKLIK YOK
TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, dün hizmete giren Marmaray'da şu ana kadar herhangi bir aksaklık yaşanmadığını belirterek, "Yolcularımız da durumdan memnun. Şu anda beklediğimizin iki katı yolcu var" dedi.

Karaman, Asya ile Avrupa 'yı deniz altından tünelle bağlayan ve dün düzenlenen törenle açılışı gerçekleştirilen "Asrın Projesi" Marmaray'ın Üsküdar İstasyonu'nda incelemelerde bulundu.

Burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Marmaray'da şu anda büyük bir yoğunluğun olduğunu ifade eden Karaman, bunun seyahatlerin ücretsiz yapılmasından kaynaklandığını kaydetti.

Marmaray'da elektirik kesintisi

Marmaray ücretsiz olduğu için yolcu sayısını tam olarak belirleyemediklerini anlatan Karaman, "Vatandaşlar sadece bir yöne gitmiyor. Şu anda hem gidiyor hem geliyor. Belki de vatandaş bıkıncaya kadar bu böyle devam edecek" diye konuştu.

Olası bir aksaklığın yaşanmaması için tüm ekibin görev başında olduğunu vurgulayan Karaman, Marmaray Projesi'nin başından bu yana hiç kimsenin burnunun kanamamasından gurur duyduklarını söyledi.

Karaman, bundan sonra da kimsenin olumsuz bir şey yaşamasını istemediklerini belirterek, bu nedenle uyarı anonslarıyla halkın kolaylıkla seyahat etmesini sağladıklarını anlattı.

TCDD Genel Müdürü Karaman, çok yoğun olduğu için kontrol altına almak için istasyonda iki kapıyı kapatmak zorunda kaldıklarını dile getirdi.