Marmaray'dan ilk gün manzaraları

Marmaray'dan ilk gün manzaraları
Marmaray'dan ilk gün manzaraları
Marmaray'da ilk gün bir takım aksaklıklar yaşandı: Yenikapı'dan Üsküdar'a gitmek için 1 saat metro bekleyen de var, Sirkeci'de inmeyi beklerken kendisini Üsküdar'da bulan da...
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / ArşiviMarmaray’ın ilk günü adeta test sürüşü gibi geçti. İlk gün aksaklıkları saymakla bitmiyor: metroda elektrikler kesiliyor, kapılar açılmıyor... Yenikapı’dan karşıya geçmek için istasyonda 1 saat metro bekleyen de var, Sirkeci’de inmeyi beklerken kendisini Üsküdar’da bulan da…

Üç saatlik 'test sürüşümüz' sırasında gözlemlediğimiz aksaklıklar şöyle:

* Üsküdar’a geçecek yolcular Yenikapı’da öğlen 12-12:55 arasında yaklaşık bir saat boyunca metro bekledi. 10 dakikada bir geçmesi gereken metro sonunda geldiğinde içeri girmek için izdiham yaşandı.

Marmaray'a basın yasağı


* Yenikapı’dan Kazlıçeşme’ye gidecek bir metro içinde yolcularla “kalkamadı”. İstasyonu terk ederken onlarca kere fren yapan araç dakikalar sonunda yola çıkabildi. Güvenlik görevlileri sorunun elektrik kesintisinden kaynaklandığını söyledi.

AĞIRLIK YAPTIK


* Ayrılıkçeşme’den Üsküdar yönünde yolculuk yapacak metro, 13:45-14:21 arasında istasyondan ayrılamadı. Bu sırada kapılar da açılmayınca yolcular içeride kaldı. O sırada hoparlörlerden “Ethem, sesim geliyor mu? Kapıları aç kapa bir daha!” diye bir anons duyuldu. Sonunda kapılardan biri açıldı ve metro boşaltıldı. Metro yolda da oldukça ağır ilerledi. Üsküdar-Yenikapı arası 4 dakika sürmesi gerekiren 17 dakika sürdü. Sonuç olarak Ayrılıkçeşme'de 13:45'te bindiğimiz metronun Yenikapı'ya varması 14:48'i buldu.

Marmaray'da ilk sefer


* Metro öğle saatlerinde en azından iki kere denizin altında durdu. Saat 1 civarında metrodan inen yolcular, “30 dakika boyunca durduk. Kapılar açıldı indik dolaştık, hava aldık. İçeride bayılanlar oldu” dedi. Bir diğer yolcu da panik atak ve astım krizi geçirenler olduğunu anlattı.

* Yenikapı-Kazlıçeşme arasında da metro yolun ortasında birkaç dakikalığına durdu.

* Yenikapı-Kazlıçeşme seferini yapan metronun kliması çalışmıyor, camlar buğu içinde. Yolcular sıcak ve havasızlıktan şikayet ediyor.

* Marmaray’daki aksaklıkları ‘eleştirenler’ ve ‘kabullenenler’ arasında da tartışmalar yaşandı. Üsküdar-Yenikapı arasında yarım saat boyunca yolda kalan yolculardan biri yaşadıklarını anlatırken ,“Panik atağı olan birisi inip yürümeye başladı” diyor. O sırada biri araya girip “Yürüsün ne olacak?” diye bağırıyor. “Arıza oldu mu” soruma kızgın bir diğer vatandaş “Daha ilk gün, aksaklık olması normal. Sen neyin peşindesin?” diye azarlayarak cevap veriyor. Bir yolcu arızaları “Allah’ın yarattığı bebeği bile ilk gün kuvöze koyuyorlar, bunu insan yaptı” diye açıklarken diğeri de bedava olmasına bağlıyor: “Yoğunluktan bozuldu, ağırlık yaptık çok!”

Marmaray'da ilk arıza

 

Marmaray'da elektirik kesintisi

 

Marmaray'da seferler durduruldu