'Marmaray'dan yüzde 100 memnun'

'Marmaray'dan yüzde 100 memnun'
'Marmaray'dan yüzde 100 memnun'
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, "Marmaray açıldı halkımızın yüzde 80'i memnun. Açıldıktan sonra arıza oldu, yüzde 20'si memnun. Sonuçta yüzde 100'ü memnun" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım 2013 UNESCO Piri Reis Yılı etkinlikleri kapsamında 81 ilde gerçekleştirilen Piri Reis konulu liselerarası kompozisyon ve resim yarışmasının ödül törenine katıldı. Piri Reis Haritası'nın (1513) 500. Yılı Kutlama programı kapsamında Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi'nde düzenlenen törene, Bakan Yıldırım'ın yanı sıra Beyoğlu Kaymakamı Osman Ekşi, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, yazar Prof.Dr. İskender Pala ile yarışmaya katılan öğrenciler katıldı. Ödül töreni öncesinde Şanlıurfa'dan gelen GAP Eğitim Gönüllüleri müzik topluluğu ve Urfa'lı öğrenciler şarkı söyledi. Dereceye giren öğrencilerin eserlerinin sergilendiği törende konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Misbah Demircan, "Seyahatin en büyük faydası önyargıları yok etmesidir. Piri Reis önyargılardan kurtulmuş bir dünyanın öncüsüdür" diye konuştu.

GEÇMİŞİMİZİ YANLIŞIYLA DOĞRUSUYLA BİLECEĞİZ

Ödül töreninde konuşan Binali Yıldırım geçmişe vurgu yaparak, "Geçmişi olmayanın geleceği olmaz. Geçmişimizi yanlışıyla doğrusuyla bileceğiz. Yanlışların da üzerini örterek değil... Her şeyi bileceğiz. Önemli olan geçmişi koruyarak geleceği inşa etmektir" diye konuştu. 

Batı'nın pozitif bilimlerin temelinde, batılı bilim adamları olduğu iddiasını tekrarladığını söyleyen Yıldırım, "Batı Medeniyeti yıllardan beri pozitif bilimlerin ardından batılı ilim adamlarının imzası olduğunu iddia eder durur. Ama gerçeğin böyle olmadığını biliyoruz. Önemli olan bizim bu değerleri bulup ortaya çıkarmamızdır. Uçmayı ilk deneyen Hazerfan Ahmet Çelebi'dir. Piri Reis'ten önce bu kadar detaylı bir harita yapan mı var? Piri Reis MIT'de mi okudu? Demek ki inanç, iman, merak her şeyi yaptırıyor" diye konuştu. Konuşmaların ardından yarışmada dereceye girenler öğrencilere ödül verildi. Kompozisyon dalında Merve Caba birinciliğe, Nurullah Cantürk ikinciliğe, İsmet Sığırcıoğlu üçüncülüğe layık görülürken, resim dalında Bünyamin Demir birinci, Benan Eryaşa ikinci, Cihan Aktaş üçüncü oldu.
Bakan Binali Yıldırım'a konuşmasının ardından Piri Reis'in haritasının bulunduğu bir tablo hediye edildi.

YOLCU SAYISINDA YÜZDE 541 ARTIŞ

Bakan Yıldırım daha sonra Beyoğlu'ndan Deniz Ticaret Odası'nın Kasım ayı meclis toplantısına da katıldı. Denizcilik sektörünün önemli isimleriyle bir araya gelen Yıldırım, dünya genelinde denizcilik filosunun yüzde 90'ını oluşturan 30 ülke arasında Türkiye 'nin 13'üncü olduğunu belirterek, "Türkiye dünyanın en büyük 16'ıncı ekonomisi. En büyük denizcilik filosunun 13'üncüsü Türkiye. Denizciler Türkiye'nin büyüklüğünün önüne geçmiş" şeklinde konuştu. Yıldırım, "2002'de 821 gemi vardı, şimdi 1685 gemi var. Yolcu sayısı yüzde 541 artışla 2 milyon 200 bin yolcuya ulaştı" dedi.

GAZİNANTEP, DENİZLİ ÜRETTİĞİNİ SATIYOR
Devlet desteğinin bir sektörün gelişmesi için katkı sağlamadığını vurgulayan Bakan Yıldırım, bunun geçici bir tedbir olarak düşünülebileceğini söylerek devlet desteği almadan ayakta duran Gaziantep ve Denizli illerini örnek gösterdi. "Gaziantep devlet desteğine bağlı yaşasaydı bugün Gaziantep olmazdı" diyen Yıldırım "Erzurum, Van gibi illerde devletin memurları kendilerini bütçeye göre ayarlıyor. Gaziantep, Denizli'de böyle bir şey yok. Onlar üretiyor, ürettiğini satıyor. Şehir kendi kendini geleceğe hazırlıyor" dedi.

BAKANIN AZARI GÜLDÜRDÜ
Konuşması sırasında 8 tane tekne için ihale yapıldığını ancak teklif verenin olmadığını söyleyen Yıldırım, salonu dolduran katılımcılara, "Teklif vermeye tenezzül etmiyorsunuz. Bana kimse kriz var demesin" diyerek çıkıştı. Katılımcıların, "Haberimiz olmadı" cevabı üzerine Yıldırım, "Demek ki ilgisizsiniz. O daha büyük kabahat. İşinizi takip etmiyorsunuz" yanıtını verdi. Bakanın oturum başkanına dönerek, "Sert mi gidiyoruz başkanım?" demesi salonda gülüşmelere neden oldu.

DENİZCİLİKLE İLGİLİ HİÇBİR İŞİN İÇİNDE OLMAYIZ

Havacılık, Demiryolu gibi sektörlerin yanı sıra denizcilik sektöründe de serbestleşmeye gidilmesi gerektiğini savunan Yıldırım şöyle konuştu: "Denizcilikle ilgili hiçbir işin içinde biz olmayız. Demiryollarından da çıktık, orayı da serbestleştirdik. Buyrun demiryolu, trenini getiren yola koysun. Havacılıkta da tekel vardı. Havacılığın Türkiye'de adı yoktu. Dünyadaki havacılıktan aldığımız pay nasıl 3 kat arttı? Hepsinin arkasında serbestleşme var. Eğer 'THY elimin altında olsun, istediğim gibi kullanayım' deseydim geri gitmeye devam ederdi. 'Bu şirketin benimle bağlarını koparması, benim mevzuatımdan çıkması lazım' dedim. O günkü arkadaşlar bu bakan THY'yi batırmaya karar vermiş dediler. Batan THY değil onların rahatı."

BAKANI GÜLDÜREN MARMARAY TWİTİ 

Marmaray'a yönelik eleştirleri tiye alan Bakan sosyal medyada paylaşılan bir twiti dinleyenlerle paylaştı. Bakan Yıldırım'ın beğendiği twiti şu şekilde:
"Marmaray açıldı halkımızın yüzde 80'i memnun. Açıldıktan sonra arıza oldu, yüzde 20'si memnun. Sonuçta yüzde 100'ü memnun."

GENÇLER AKILLARI ERDİĞİNDEN BERİ BİZ VARIZ
Bir ülkede istikrarın önemine değinen Yıldırım, "Bugün yaşları 18-20 olan gençleri anlıyorum. Bizi tanımıyor. Çünkü akılları erdiğinde biz vardık. 20 yaşına geldiler, biz varız. Bizi kimseyle kıyaslayamıyorlar. Onun için ne söylerse hakkıdır. Ama daha büyükler kötü günler yaşamış olanlar daha aklı selim olmalı" dedi.

Ezgi ÇAPA - Yaşar KAÇMAZ / İstanbul DHA