Marmara'yı şiddetli lodos ve yağmur vurdu

Marmara'yı şiddetli lodos ve yağmur vurdu
Marmara'yı şiddetli lodos ve yağmur vurdu

Marmara Denizi?nde şiddetli lodosun oluşturduğu dalgalar gün boyu sahilleri dövdü. Dalgalar yazlıkların bahçelerine kadar ulaştı. FOTOĞRAF: BURAK GEZEN / DHA

İSTANBUL - Marmara ve kuzey Ege’de dün öğle saatlerinden itibaren etkili olan lodos deniz ulaşımını felce uğrattı. İstanbul’da akşam saatlerinde başlayan şiddetli yağış, yine sel ve su baskını korkusu yarattı.
Balkanlar üzerinden önce Trakya’ya, sonra da İstanbul’a ulaşan lodosun etkisiyle Marmara Denizi’nde dalga boyu 1 metreyi aştı. Saatteki hızı 70 kilometreyi bulan rüzgar başladığında şehir hatları vapurlarında olan yolcular korkulu anlar yaşadı. İDO Kabataş-Kadıköy-Bandırma, Kabataş-Kadıköy-Güzelyalı, Bostancı-Yenikapı-Bandırma ve Bostancı-Yenikapı-Armutlu seferlerini iptal etmek zorunda kaldı. Dalga kıranı aşan sular nedeniyle kentin her iki yakasında sahil yollarını kullanan sürücüler zor anlar yaşadı.
Lodosla birlikte akşam saatlerinde başlayan yağmur da kentte etkili oldu. İstanbul’da bugün sıcaklığın 12, yarın da 13 dereceye düşeceği, cuma ve cumartesi günleriyle 16 dereceye çıkacağı belirtildi. 

Arabalı vapur tehlike atlattı
Balıkesir’de de etkili olan lodos deniz ulaşımını aksattı. Fırtına nedeniyle ‘Selamiçeşme’ arabalı vapuru Avşa Adası Yiğitler köyüne sığındı. Yalova-Kartal deniz otobüsü seferleri de yapılamadı.
İzmir’de de dün öğle saatlerinde şiddetli lodos başladı. Saat 12.00-18.00 arasında vapur seferleri iptal edildi.
Bu arada Edirne’nin İpsala ilçesinde ise aniden bastıran ve görüş mesafesini 1 metreye kadar düşüren kum fırtınası nedeniyle sekiz aracın karıştığı zincirleme trafik kazası meydana geldi, 12 kişi yaralandı. (Radikal, dha)