Marmaray'ın çökme riskine rağmen inşaata izin verdiler

Marmaray'ın çökme riskine rağmen inşaata izin verdiler
Marmaray'ın çökme riskine rağmen inşaata izin verdiler
Fatih Belediyesi'ne yapılan operasyonun merkezinde Marmaray Sirkeci İstasyonu üstünde yapılmak istenen inşaatlar var.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Aralarında 3 bakanın oğlu, bürokrat ve işadamları ve belediye görevlilerinin de bulunduğu operasyonun belediye ayağını Fatih Belediyesi’ne yapılan baskın oluşturuyor. Fatih Belediyesi ve anıtlar kuruluna yönelik gerçekleştirilen rüşvet operasyonunda büyük meblağlar karşılığında tarihi yarımadada sit alanı olan arsalar için inşaat şirketlerine izin verildiği, Demiryolu, Liman ve Hava Meydanları İşletmesi’nin (DLH) ve Japon mühendislerin uyarılarına rağmen Marmaray’ın çökme tehlikesi pahasına bölgeye inşaat yapılmasına göz yumulduğu ileri sürülüyor. Aralarında Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Belediye Başkan Yardımcısı Ednan Güler, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu yetkililerinin de bulunduğu 32 kişinin gözaltına alındığı operasyonda milyon dolarlara varan rüşvetlerin verildiği iddia ediliyor.

Japon mühendisler itiraz etti

Marmaray Sirkeci İstasyonu’nun üzerinde bulunan tarihi bir binanın ve boş bir arazinin üzerine inşaat yapılması karşılığında Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, koruma kurulu üyeleri ve tapu müdürlüğü çalışanlarının da aralarında bulunduğu isimlere milyon dolarlara varan rüşvet verildiği, inşaata izin veren bürokratların binlerce insanın hayatını hiçe saydığı öne sürülüyor. Soruşturma dosyasına yansıyan iddialar şöyle: “Akmercanlar inşaat firmasının sahibi Gazi Akmercan, Marmaray’ın Sirkeci İstasyonu’nun üzerinde bulunan arsaya otel inşaatı yapmak istedi. Fatih Hoca Paşa Mahallesi 4. ada 1. parselde yapılmak istenilen otel inşaatında yerin 3 kat altına inilmesi ve üst yerüstündeki kısmının ise 4 kat olarak inşa edilmesi için 2012 yılında girişimlere başlandı. Marmaray’ı inşaa eden Japon mühendisler ve DHL olumsuz görüş bildirdi. İnşaatın bu haliyle Marmaray’a 50 metre yaklaşarak zarar vereceğini belirten DLH’nin olumsuz görüş bildirmesi üzerine Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in, Başkan Yardımcısı Ednan Güler’e talimat vererek İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Günseli Aybay ve Başkanı Oğuz Ceylan’ı ikna etmesini istedi. Güler’in ise kurul müdürü Günseli Aybay ile görüşerek DLH’nin raporunun işleme koymadan dosyanın belediyeye geri gönderilmesini sağladı.”

İtiraz edene tehdit ve sürgün

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve yardımcısı Güler’in, Marmaray’a zarar verecek projenin izin belgelerine onay vermeyen İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Oğuz Ceylan’ı, bakana söyleyerek görev yerini değiştirmekle tehdit ettiği iddialar arasında yer aldı. Ayrıca aynı ikilinin rüşvet konusunda belediyede kendilerine sıkıntı çıkaracağını düşündükleri İmar ve Şehircilik Müdürü Refik Lal’i görevden aldığı ancak susmasını sağlamak amacıyla Ulaşım Hizmetleri Müdürü olarak görevlendirdikleri öne sürüldü.Yine Başkan Demir’in, 1.derece tarihi eser niteliğindeki yerin 2. dereceye düşürülmesi karşılığında çete lideri mimar Sevinç Doğan’dan 1,5 milyon dolar istediği ileri sürülüyor. Projenin onay sürecinde Doğan’ın, Demir’in kardeşi Sebahattin Demir ile de görüşerek onayı hızlandırmaya çalıştığı soruşturma dosyasındaki iaddialar arasında yer aldı.

DOSYADAKİ DİĞER İSİMLER

Sevinç Doğan (Mimar şirketi sahibi)
Ali Tunç (Tunç Mimarlı’kın sahibi olup mimar)
Hasan Yılmaz (Zeytinburnu eski belediye başkanı)
Hüseyin Başçetinçelik (Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu eski üyesi)
Sebahattin Demir
(Fatih Belediye Başkanı
Mustafa Demir’in kardeşi)
Veysel Tosun
Murat Cansunar
Kamuran Sinar
Bakan Balkı
İmren Özbey

Soruşturma dosyasında hangi kurumdan kimin isimi geçiyor?

 FATİH BELERİYESİ 
Mustafa Demir (Fatih Belediye Başkanı)
Ednan Güler (Fatih Belediye Başkanı Yardımcısı)
Bora Selim (Fatih Belediye Başkanlığı Şehir Plancısı, Belediye Meclis üyesi)
Faruk Solak ( Fatih Belediyesinde İmar Müdürü)
Ahmet Fikri Okumuş (Fatih Belediye Başkanlı’ğında mimar)
Şenol Şirin (Fatih Belediyesi Zabıta Amiri) Mehmet Yıldız (Fatih Belediye’sinde Görevli)
Osman Doğan (Fatih Belediyesi’nde Görevli)
Ümit İhsan Döğer (Fatih Belediyesi’nde Görevi)
Kemal Arslan (Fatih Belediyesi Şirket Müdürü)
Mustafa Bayhan ( Fatih Tapu Müdürlüğü’nde görevlisi) 

KORUMA KURULU 
Oğuz Ceylan (4 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı)
Günseli Aybay (İstanbul 4 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü)
Ahmet Tanyolaç (İstanbul 4. Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun eski başkanı)
Raşit Şentürk (Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yenileme Kurulunda Kurul Müdürü)
Yener Çavdar (İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu görevlisi)
Hasan Soysal (İstanbul 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nde raportör)
Kader Demir (2 No’lu koruma kurulunda raportör)
Murat Akagündüz (Beyoğlu Belediyesi’nde mimar) Nesrin Çiçek Akçıl (Anıtlar Kurulunda sanat tarihçisi)


  http://www.radikal.com.tr/116673711667373

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Haberler ve Beyanatlar. - Clear

  Herkes gibi ben de iki gündür hem yazılı hem de görsel basını izliyorum.Dikkatimi çekenler arasında Sn.Gürsel Tekin'in beyanatı ve soruşturma listesinde Sn.Hasan Yılmaz'ın da adının geçmesi var.CHP'li Sn.Gürsel Tekin "Bu soruşturma kesintiye uğratılmamalı,gerekirse EN DERİN KANALLARA kadar gidilmeli,gerekirse Sn.KEMAL KILIÇDAROĞLU'na kadar,Kemal Kılıçdaroğlu yolsuzluk dosyalarıyla gündeme gelmiştir." diye beyanat verdi.Çift yönlü anlam içeren "...gerekirse Sn.Kemal Kılıçdaroğluna kadar..." sözcüğü çok dikkatimi çekmişti.Hiçbir mana verememiştim.Sonra şu japonların muhalefet etmesine rağmen Marmaray istasyonu yakınına inşaat yapılması dolayısıyle açılan soruşturma dosyasının listesinde Sn.Hasan Yılmaz'ın adını görünce,aklımdaki bulanıklık "CLEAR" lanmağa yani BERRAKLAŞMAYA başladı.Sahi,Sn.Hasan Yılmaz,bir ara gerçekleştirilen geniş tabanlı bir toplantıda "Niyetimiz kimseyi ötekileştirmek değil,Zeytinburnu'lulara CHP'yi en iyi şekilde anlatabilmektir" diye konuşma yapan ,CHP'li eski Zeytinburnu belediye başkanı değil miydi? Ayrıca Kılıçdaroğlu'nun ABD'ye gittiğinde,"Yeni CHP" açılımı ve bugüne dek "tukaka" ilan ettiği Pensilvania'yı,ziyaret ettiği de dikkatimden kaçmayanlar arasında...Yanlış mıyım?

  BİNA KAFASI - HARAYDIN

  Belediye başkanları kendilerini bina kafasından sorumlu insan sanıyor. Oysa değil. Kamu ve özel Bina, açık ve kapalı otopark, bisiklet yolu, yaya yolu, metro,tramvay,metrobüs yolu,araçlar için en az üç şerit gidişli bölünmüş yol, kişi başına 30 ağaç, kişi başına 30m2 ile 160m2 arasında yeşil alan, her mahalleye spor alanı,pazar yeri belediye başkanı araziyi bunların arasında bölüştüren,harmanlaştıran adamdır. Bu durumda büyük binaların kesinlikle parsellere yapılmaması, harmanlanarak boşaltılan parsellerin tamamının hak sahibi olduğu binalar olması gerekir. Birleşen paylar arasında kararsızlık ve tıkanmayı engellemek için karar yüzde 60 oy ile alınabilmelidir. Belediye başkanları ise buna hep bina ve diğerleri diye bakar. Bu kafa değişmedikçe daha çok yolsuzluk olur.

  Sayın Başkan'a - ellialti

  Sulukule'yi de sorun. O zamanlar insanların evlerine hepimizin gözü önünde bir sürü alavere dalavere ile el konulurken, polis neredeydi, onu da sorun. http://www.youtube.com/watch?v=azoXWRSV0QA (dk. 13.40)