Marmaray'ın 'kanlı belgesi' ortaya çıktı

Marmaray'ın 'kanlı belgesi' ortaya çıktı
Marmaray'ın 'kanlı belgesi' ortaya çıktı
Marmaray'da yüklenicilere karşılık devleti temsil eden Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Metin Tahan'ın, projenin 29 Ekim'e yetiştirilmesine Japonları ikna etmek için kanıyla imzaladığı belge ortaya çıktı.

2004 yılından bu yana inşası süren ve 29 Ekim 2013'te açılan Marmaray'ın bitişine aylar kala projede çalışan yetkililerin ve proje müdürlerinin, işi zamanında teslim etmezse intihar edeceklerini belirten yazılı bir not hazırlayıp imzaladıkları ortaya çıkmıştı.

Yazılı notu hazırlayan ve parmağından akıttığı kanıyla imzalayan Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Metin Tahan olayın ayrıntılarını Yeni Şafak gazetesinden Behlül Çetinkaya’ya anlattı. İmzaların atıldığı 27 Şubat gecesi düşen motivasyonları artırmak için bu işi yaptığını açıklayan Tahan 'Yabancı çalışanlarımızın bizim gibi hissetmeleri zor. Hislerimizi anlasınlar istedim ve bu yüzden bir anda bu olay gelişti. Benim kararlılığımı kanımla imza atınca gördüler' dedi. Tahan, imzalanan metnin verilen sözü unutmamak adına çerçeveletip Marmaray Bölge Müdürlüğü'ne asıldığını da sözlerine ekledi.

10 KERE TERCÜME İSTEDİLER
Olayın 27 Şubat gecesi geç bir saatte Haydarpaşa'daki Marmaray Bölge Müdürlüğü'nde gerçekleştiğini kaydeden Metin Tahan, 'Kararlı olduğumuzu göstermek durumundaydık. Yabancı yetkililer 8-10 kere tercüme ettirdiler, 'Ne demek istiyorsunuz' dediler ve imzalamak istemediler. Ben de onlara 'İmzalamıyorsanız bu işi bırakın ve ülkenize dönün' diyerek baskı yaptım. Sonra da 'Tamam biz 29 Ekim'de bitireceğiz, bu imzaya ne gerek var' demeye başladılar. 'Madem bitireceksiniz, imza atın, neden korkuyorsunuz' dedim. Ondan sonra imzaladılar. O zaman etkili oldu onlar üzerinde. Proje müdürü ve yetkililerde etkisi olunca alttaki çalışanlara da yansıdı' ifadelerini kullandı.

BİR NEVİ HARAKİRİ
'Köprüden atlama' ifadesini okuyan Japon yetkililerin kendisine 'Harakiri mi yapacağız?' diye sorduğunu belirten Metin Tahan, onlara 'Köprüden atlamak da bir yerde harakiridir' şeklinde cevap verdiğini söyledi. 29 Ekim'e yaklaştıkça notta imzası bulunan Yoshihisa Hatano ve Tetsuro Matsukubo'ya sürekli şaka yollu takıldığını belirten Tahan, şunları söyledi: 'Hatıralarınızı yazın, çocuklarınız için bol bol fotoğraf çektirin, dedim. Açılış gününün gecesi kutlama yaptık. Orada Hatano bana 'Hatıralarımı çocuklarıma gönderdim. Şimdi yeni hayatımın hatıralarını yazmaya başlayacağım' dedi. Hepimiz açılış gününden sonra yeni hayatımıza başladık...'


  http://www.radikal.com.tr/1158283115828317

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kanla imza - iris78

  Ilkellik... Marifetmis sanki... Gelisnis hangi ükede bu pespayelik olabilirki? Belki Idi Amin böyle bir sey yapardi!?

  Böyle bir baskı - kaşınan adam

  Bu insanlara işi zamanında bitirememeleri halinde intihar etme kararı almaya götüren, böylesine büyük bir baskı ne tür rejimlerde görülür diye düşünmek lazım.Her halde baskı altında kaldırabileceği yükün üstünde görev üstlenen insanlar böylesine zor bir karar alabilirler.Her halde gerçek demokrasi kuralları ile yönetilen ülkelerde bu türden olaylara rastlanmaz. Birde böylesine aceleye getirilen bir tüp geçidi kullanırken başkasını bilmem ama benim tüylerim ürperir herhalde.

  gurura bakiniz!!! - caglarkarademir

  Treni sen yapmadin,tuneli sen acmadin,sinyalizasyonu ve software i sen secmedin, parayi desen zaten akli yarim halk olarak biz verdik Abe'ye. Sen sadece padisahtan korktugun icin mi 'harakiri' yapacaktin arkadas? Bence o tur bir davranisin adi harakiri icin biraz fazla kacmadi mi? Olsa olsa jestin o adi, ELiNiN KöRi olur.

  Calisanin haklari - ohabey

  Bir iste calisan insanlarin bu kadar baski altinda tutulmasi normal degil. Bence calisanlar haklarini mahkemede aramalidir.

  Esas patoloji burada - thinkerbell

  İlkellik? Ergenlik? Düstursuzluk? Uzayıp gidebilir bu listeler. Vahim olanı, bundan prim yapılabileceği düşünülerek halka açıklanması. Bir kısımın gözünde de prim yapması. Bu bir zihniyeti yansıtıyor. Bu belgedeki zihniyetin altında işçi ölümleri var. Bir inşaatın yetişmesini insan hayatından önde gören ve bu "patolojik" haleti ruhiyeyi zevzekçe yazıya geçirebilen zihniyet. Talimat verdim, bitsin dedim, demek kolay. Zamanında Firavun da veriyordu talimatı binlerce kölenin kanı üzerinde piramitler yükseliyordu. Hükümetin projeleri yetişsin diye kaç işçi, kaç mühendis kanunda öngörülenden dahi fazla mesai yaptı, ailesiyle görüşemedi, kötü beslendi, sağlığı bozuldu? Bu ülkenin sola ihtiyacı var ama sola en çok ihtiyacı olan kesimler firavunun fetvalarından taşan kudretten büyülenmiş durumdalar. Onun gücü seni güçsüzleştirmesinden ileri geliyor oysa. Sesini, emeğini, kimliğini, onurunu çalmasından ileri geliyor. Uyanana kadar hak ettiğin gibi yönetiliyorsun Türkiye.

  Kan ile imzalanan ilk antlaşma - çağdaş.

  Haberin başlığını görünce bir an marmaray kazılarından çıktı sandım. Vallahide değilmiş. Türkler ile japonlar arasında imzalanan ve tarihe kan ile imzalanan ilk antlaşma olarak geçen...

  Savaş - şoreş haki

  2006 mart Diyarbakır olaylarında da bi polis 'kurtuluş savaşı yapıyoruz' diyordu. Psikiyatrlar lütfen göreve!