Marmaris imar peşinde

Marmaris Belediye Meclisi, gelişimini engellediği gerekçesiyle ilçenin turizm alanından çıkarılmasına karar verdi.
Haber: KAAN KAYA / Arşivi

MUĞLA - Marmaris Belediye Meclisi, gelişimini engellediği gerekçesiyle ilçenin turizm alanından çıkarılmasına karar verdi. Karar, belediye meclisinin ekim ayındaki toplantısında alındı. İki ANAP'lı, birer DSP ve DYP'li meclis üyesi tarafından verilen önerge, CHP'li iki üyenin ret oyuna karşılık 13 oyla kabul edildi. Alınan karar, Bakanlar Kurulu'na gönderildi.
'Bakan yol gösterdi'
CHP Marmaris İlçe Başkanı Mehmet Hasiboğlu, 1989'dan bu yana belediye başkanlığı yapan ANAP'lı İsmet Karadinç'in tek istediğinin
'imar yetkisini tek başına kullanmak' olduğunu iddia etti. Hasiboğlu, şunları söyledi:
"Marmaris'in geçim kaynağı yüzde 98 turizme dayalı. Karadinç, 'Marmaris'te turistik tesis yapmak olası değil, her yer doldu' diyerek herkesi kandırıyor. Ayrıca, imara aykırı uygulamaların imara uygun hale getirileceği ileri sürülüyor. Üç dönemdir başkanlık yapan Karadinç, Marmaris'i bu hale getirdi. Başkanın yaptığı çapraşıklığı ANAP'lı Turizm Bakanı Mustafa Taşar bile içine sindirememiş ve 'Bari turizm
alanından çıkın' diyerek yol göstermiştir."
Mimarlar Odası Başkanı Levent Uysal da, kararda Turizm Bakanlığı'nın etkili olduğunu ileri sürdü. Uysal, "Nedenler inandırıcı değil. Marmaris turizm alanında kalmalı" dedi.
Başkan: Yanlışsa mahkeme var
Belediye başkanı Karadinç ise Ankara ile kopuk olduklarını belirterek, bürokratik engellerden bıktığını söyledi. İmar planlarının Ankara'da oturan ve ilçeyi bilmeyen kişilerce onaylandığını belirten Karadinç, "Turizm merkezinden çıkarılmamız durumunda halk yine hakkını arar. Yaptığımız yanlış ise mahkemelerde herkes hakkını arayabilir" diye konuştu.
Güney Ege Otelciler Birliği Marmaris Şube Başkanı Mustafa Karacan da, belediye başkanına destek verdi. Karacan, "Turizm ve Bayındırlık Bakanlığı'nın geçmişteki imar uygulamaları ilçemize çok zarar verdi. İmar yetkisi belediyede olursa daha sağlıklı karar alınabilir" dedi.