Marmaris ve İncekum 20 yıl sonra 'beyaz'ı gördü

Marmaris ve İncekum 20 yıl sonra 'beyaz'ı gördü
Marmaris ve İncekum 20 yıl sonra 'beyaz'ı gördü
Türkiye'nin güney sahillerine uzun bir aradan sonra kar yağdıTeoman ERİŞ/Mustafa SARIİPEK/MİTHAT ÜNAL


ANTALYA/MUĞLA/MERSİN - Antalya'nın Alanya ilçesine bağlı İncekum beldesine 20 yıl sonra kar yağdı. Belde halkı sabah uyandığında beyaz örtüyle karşılaştı.
Alanya'nın İncekum Beldesi sakinleri bu sabah karla uyandı. Bölge sakinleri karla kaplı dünyaca ünlü İncekum Plajı'na giderek kar topu oynadı. Sabah yürüyüşüne çıkan yabancı turistler ise gördükleri manzara karşısında bir süre şaşkınlık yaşadı. Plajda karın keyfini çıkaran Adem Baysal, “40 yaşındayım ve İncekum Plajı'nı yıllar sonra beyaz görüyorum” dedi. Koşu yapmak için D- 400 Karayolu'na çıkan eski atletizm sporcusu Emin Şirin, 20 yıldır Alanya'nın İncekum Beldesi'nde yaşadığını ancak ilk kez kar yağdığına şahit olduğunu söyledi.
Beldeyi kaplayan yaklaşık 15 santimetrelik kar, güneşin etkisiyle öğle saatlerinde eridi. İncekum'a en son kar 1989 yılında yağmıştı.Marmaris'e de kar


Marmaris İlçesi'nin yüksek tepelerine 23 yıldan sonra ilk kez kar yağdı. Bugün 08.30 başlayan kar yağışı, Marmaris'in Osmaniye ve Bayır köylerine ulaşım yolunun kapanmasına neden oldu. Bu arada, 23 yıldan bu yana bölgeye ilk kez yağan kar, bölgede yaşayanlarda sevinç yarattı. Kızılağaç Mevkii'nde kar yağışını görüntüleyen İçmeler Belediyesi Halkla İlişkilerde görevlisi Esra Demirezen 1986 yılından bu yana ilk kez böyle yoğun bir kar yaşığına tanık olduğunu belirterek, “Doğal güzelliklerimize doyum olmuyordu. Bu bölgede kar görmek herkese kısmet olmaz. 23 yıl aradan sonar ilk kez bu kadar kar gördüm ve mutlu oldum” dedi. Muhammet Özdemir de aynı duyguları paylaştığını belirterek, “Kar topu oynamak için arkadaşlarımızla birlikte iş yerini kapatın buraya geldik” dedi.
Meteoroloji yetkilileri kar yağışının bir süre sonra yağmura döneceğini gündüz hava sıcaklığının 6 ile 9 derece arasında değişeceğini açıkladı.Anamur’da seralar çöktü


Mersin’in sahil ilçesi Anamur’un Ören Beldesi’nde 5 yıl aradan sonra yağan kar ve dolu seralarda büyük hasara yol açtı. Yaklaşık yarım saat devam eden kar ve dolu yağışı Anamur’un cadde ve sokaklarını, muz seralarının üzerini beyaza bürüdü. Bu yağışın ardından sabaha karşı da kar ve dolu etkili oldu. Kar ve dolunun ağırlığı nedeniyle Ören Beldesi’ndeki Fatih ve Ceren mahallerinde bulunan bir çok muz serası çöktü. Üreticiler çaresizlik içerisinde yıkılan seralarını gezmekle yetinirken, seralarda yaklaşık 15 milyon TL’lik zararın olduğu tahmin ediliyor. Sabah yolların bembeyaz olduğunu gören vatandaşlar, hazırlıksız yakalandıkları kar yağışı nedeniyle trafiğe çıkamadı, caddelerdeki araçların sürücüleri de yollarda, yayalar da yürümekte zorlandı. Esnaf, işyerlerinin önünü temizlemeye çalışırken, kar sokak lambalarının ışığı ile caddede ilginç görüntü oluşturdu.
Karın ardından çıkan tipide oluşan hortum da seralardaki zararı artırdı. Hortum sırasında bir restoranın çatısı araçların üzerine çöktü.
Anamur İlçe Tarım Müdürü Niyazi Sarıoğlu, kar ve dolunun çok sayıda seranın çökmesine yol açtığını söylerken, üreticilere dolu sigortası yaptırmaları tavsiyesinde bulundu.
Anamur’a en son 5 yıl önce kar yağdığını belirten Belediye Başkanı CHP’li M. Suphi Alp ise, zararın boyutu hakkında bir şey söylemenin erken olduğunu, ancak zararın çok büyük olduğunu kaydetti.
Bu arada, ilçeye bağlı Akpınar, Halkalı, Abanoz ve Kaş yaylalarında kar kalınlığı yaklaşık bir metreyi geçti. Kar yağışı nedeniyle gece kapanan Anamur-Ermenek Karayolu karayolları ekiplerinin yoğun çalışmasıyla temizlenerek, araçların geçişine kontrollü olarak izin verildi. (dha)