'Marmaris'e Üniversite yapılmasın' kampanyası

'Marmaris'e Üniversite yapılmasın' kampanyası
'Marmaris'e Üniversite yapılmasın' kampanyası
Marmaris Turizm ve Çevre Gönüllüleri Grubu, yapılması önerilen iki fakülteye ilçenin sosyal ve doğal yapısının uygun olmadığı gerekçesiyle karşı çıkarak imza kampanyası başlattı.

Turizm ve Çevre Gönüllüleri Grubu Başkanı Filiz Ersan, dernek binasında grup üyeleriyle düzenlediği basın toplantısında, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nce Marmaris'e hukuk ve iletişim fakülteleri açılması için görüşmeler yapıldığını, bazı odaların da girişimi desteklediğini öğrendiklerini söyledi. Uzmanların görüşlerine göre Marmaris'in 5 yıl önce yaşam alanı bakımından fiziki kapasitesini doldurduğunu ifade eden Ersan, yapılmak istenilen fakültelerin milli park sahasına inşa edilmesinin planlandığını, bu durumun doğal dokuya zarar vereceğini öne sürdü.

‘FAKÜLTELERİN AÇILMASIYLA İLÇEYE GELECEK YAKLAŞIK 5 BİN ÖĞRENCİNİN YOĞUNLUĞU ARTIRACAK’

Marmaris'in turizm kenti olması dolayısıyla göç aldığına işaret eden Ersan, fakültelerin açılmasıyla ilçeye gelecek yaklaşık 5 bin öğrencinin yoğunluğu artıracağını savundu.

İlçede az olması nedeniyle ev kiralarının çok yüksek olduğunu belirten Ersan, “Öğrencilerin gelmesiyle ev kiraları daha da artacak. Tayin olan memurların maaşı ev kirasına yetmeyecek ve Marmaris'e gelmek istenmeyecek. Öğrenciler, küçük apart otel odalarında 5-6 kişi kalacak, sağlıklı barınma imkanı bulamayacak” dedi.

Marmaris'te gece eğlencesinin yoğun olduğuna dikkati çeken Ersan, bu durumun eğitim için gelen çocukları olumsuz etkileyeceğini ileri sürdü.

‘GECE YAŞANTISI GENÇLERİN AHLAKİ DEĞERLERİNİ YOK EDECEK’

Gece hayatının gençlerin derslerine konsantre olmasını engelleyeceğini kaydeden Ersan, “Ailelerinden, kontrollerinden uzak, taşradan gelen pırıl pırıl gençleri bekleyen çok tehlike olacak. Gece yaşantısı gençlerin ahlaki değerlerini yok edecek. Geri dönüşü olmayan bu yola girmeyelim ve gençleri tehlikeye atmayalım” diye konuştu.

Ersan, kış nüfusu göz önünde bulundurularak görevlendirilen polis sayısının yaz aylarında yeterli olmadığını, 5 bin öğrencinin eklenmesiyle ilçede güvenlik zafiyeti doğacağını iddia etti.Turizmcilere bu konuda görüşlerini açıklamaları çağrısında bulunan Ersan, Turizm ve Çevre Gönüllüleri Grubu olarak fakültelerin açılmasını engellemek için imza kampanyası başlattıklarını bildirdi.


  http://www.radikal.com.tr/112601511260156

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hocam oldukça haklı! - huseyin366

  Maalesef ünüversitelerin girdiği şehirlerde ahlaki çöküntü yaşadığımız aşikar....

  Hepsini anladım da... - brandywine06

  Gençlerin ahlaki değerlerinin bozulması ne demek? Ne oluyor Marmaris'te gece hayatında ki gençler bozuluverecek? Öğrenci fakir olur gelir bırakmaz diye endişeleniyorsanız, zaten onlar yaz sezonunda orada olmayacaklar. Otelleriniz kışın da dolar fena mı? Okulların milli parka yapılması, ilçenin yapılaşmasının zaten aşırı olması, yer olmaması vb. tamam, onları anlıyorum ve kabul ediyorum. Ama bunlar görüşlerini savunmak için yeterliyken gençlerin ahlakının bekçiliğine ne gerek var?

  çok ilginç! - adiyez

  Üniversite yapılmasına karşıyız diyen zevat, bir sürü gerekçeden bahsetmiş hepsi de başkalarına ait gerekçeler. Yani ünv. istenmemesinin tek sebebi zatı alilerinin başkalarını düşünüyor olmaları. yok kiralar artacak memurlar gelemeyecek. yok gece hayatı öğrencileri bozacak. tabi yersen. desene biz keyfimizin bozulmasını istemiyoruz. burda paşa paşa yaşıyoruz. şimdi bizden olmayan anadolulu çocuklar buraya okumaya gelecek, bizim demografik yapımızı bozacak desene. sanki ünv. yapılınca öğrencilere yurt yapılmayacak. sanki halihazırda orada hiç öğrenci yaşamıyor. bu tam bir sınıf savaşın tezahürüdür. haden bakalım kendine solcu diyen radikal okurlarının yorumlarını bir görelim bakalım.

  Bu Kafa Ne Zaman Degisecek? - user1107643

  Acilacak olan üniversite, yani en azindan kagit üstünde bilim yuvasi, kerhane degil! Batsin o ahlaki degerleriniz sizin emi!

  Kentin - anaximenes

  konut kapasitesi ile ilgili kaygılar, kiraların yükselecek olmasının yaratacağı sorunlar anlaşılabilirdir. Şu gece hayatı ile ahlaki değerlerin yozlaşması arasında nasıl bir bağ kurulur, işte bu anlaşılır değildir. İnsanlar adam gibi içip eğlenemezler mi. Gece mekanlarına takılan insanlar ahlaki değerleri bozulmuş kişiler mi. Yoksa bu yolla ilgili fakültelerin açılışını engellemek için hükümete mesaj mı veriliyor. Üniversite öğrencilerinin kaçta kaçı gece hayatına harcayacak paraya sahip olabilir. Bütün bir yaz gece mekanlarının tıka basa olması rahatsız etmez de öğrencilerin - o da çok küçük bir bölümünün- ola ki bu mekanlara gidecek olması neden rahatsızlık yaratır..

  ZIRVA - HARAYDIN

  Burası Turizm bölgesi Turizm ve Otelcikik üniversitesi kurun. Bu ülkede en az yüz tane illerden büyük ilçe var. Buralara bölgenin tarım, orman, sanayi, turizm potansiyeline uygun fakülteleri olan üniversiteler kurmak şarttır. Ama götürüp turizm bölgesine adım atacak yer olmayan, kişi başına oksijeni yeşil alanı yetersiz olan bir yere ilave gereksiz eğitim kurumu kurarak ek yük bindirmek akıl dışıdır. Burada yapacağınız tek eğitim turizm ve denizcilik ve otelcilik üzerine olur. Hükümet yüz büyük ilçeye yüz üniversite kurmalıdır. Deniz kıyısı ise özel bölgedir. Arazisi az olan deniz kıyısı tatil yörelerine turizm ve denizcilik ve otelcilik fakültelerinden oluşan üniversite dışında üniversite kurulamamalıdır.