Marmaris'te 724 yıkım!

Marmaris'te 724 yıkım!
Marmaris'te 724 yıkım!

Yıkılacak kaçak yapı listesinde Selimiye?den de 175 bina var. FOTOĞRAF: LEVENT KİŞİ / AA

Marmaris'in Selimiye, Hisarönü, Orhaniye gibi turistik koylarında bulunan ve Erdoğan'ın da tatil yaptığı bazı beş yıldızlı turistik tesisler dahil 724 'kaçak' bina, 5 Ocak'a kadar yıkılacak. Yıkılacak binaların listesi askıya çıkarıldı
Haber: MUSTAFA SARIİPEK / Arşivi

MUĞLA - Marmaris’in turistik koyları yıkım şoku yaşıyor. 11 köydeki 724 yapı 5 Ocak 2009 tarihine kadar yıkılacak.  Muğla Valiliği tarafından hazırlanan yıkılacak yapıların listesi köy muhtarlıklarında askıya çıkarıldı. İlk etapta 1991 yılından sonra inşa edilen, Marmaris’in Bayır Köyü’nde sekiz, Çamlı’da 84, Çetibeli’nde 11, Hisarönü’nde 106, Karaca’da 40, Orhaniye’de 130, Osmaniye’de bir, Selimiye’de 175, Söğüt’te 98, Taşlıca’da 18 ve Turgut Köyü’nde 53 yapının 5 Ocak 2009’a kadar yıkılacağı bildirildi. Yıkılacak yapılar arasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2006 yılındaki Ramazan Bayramı’nda beş gün konakladığı Bördübet  Golden Key Oteli, Orman İşletme Müdürlüğü’nce girişimcilere kiralanan Çubucak ve İnbükü kamp merkezleri, bazı  muhtarlıklara ait binalar, okul ve camiler de yer aldı.
Hisarönü, Çubucak, Selimiye ve Çiftlik koylarında bulunan beş yıldızlı oteller için de yıkım kararı bulunduğu, ancak şu anda ilan edilen listelerin içinde bulunmadıkları, bunlar için de ayrıca liste yapılacağı öğrenildi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çok beğenip iskele yapılması için talimat verdiği Selimiye Köyü’nde de yıkım şoku yaşanıyor. 241 kaçak yapıdan 175’inin listeye çıkarıldığı Selimiye Köyü’nün Muhtarı Bayram Şahin, “Muğla milletvekilleri çok acilen bir araya gelip harekete geçmeli. Köylerin durumu ve konumuna göre yeni bir yasal düzenleme yapılmalı. Yeni imar planı oluşturulmalı” dedi.
306 kaçak yapıdan 106’sına yıkım kararı çıkarılan Hisarönü Köyü’nün Muhtarı Mehmet Çelikalp, “Köyler 20 yıl önce Özel Çevre Koruma Kurumu’nca korumaya alınmıştı. Bir yıl içinde imar planları hazırlanacak denilmiş, ancak yapılmamıştı. Kadastro çalışması bile yeni başlayan köyler var. Evler yıkılırsa bu kış günü insanlar sokakta kalacak” diye tepki gösterdi.
Muğla’da 6 bine yakın kaçak yapı olduğu, 1500’ünün Marmaris’te yer aldığı öğrenildi.