'Mars süper bir yer...'

Bir grup Rus kozmonot, Mars'ı komşu kapısı yapmaya kararlı. Özel kaynaklarca finanse edilecek uçuşun, bir tür 'reality show'a da dönüştürülmesi gündemde.

MOSKOVA - Bir grup Rus kozmonot, Mars'ı komşu kapısı yapmaya kararlı. Özel kaynaklarca finanse edilecek uçuşun, bir tür 'reality show'a da dönüştürülmesi gündemde.
Ekipten Georgy Uspensky, Mars'a insanlı uçuş projelerini hayata geçirmenin 10 yıl alacağını ve 3-5 milyar dolara mal olacağını söyledi. Projeyi finanse edecek olan şirket Aerospace Company'a göre 'bir TV kanalıyla anlaşılarak Mars'a uçuşun bir tür reality show'a dönüştürülmesi ve masrafların bir bölümünü karşılamak mümkün'.
Altı kişilik kozmonot ekibinin Mars'a ulaşmalarının üç yıl, Mars'ı keşif gezisinin ise birkaç ay sürmesi bekleniyor. Mars'a gidecek uzay aracında, kozmonotların yiyecek ihtiyaçlarını karşılayabilmek için, meyve sebzelerin dikili olduğu bir küçük bahçe bulunacak. Uspensky, projenin 'iyi iş yapacağından' emin olduklarını belirtti.
Öte yandan Rus Federal Uzay Ajansı projeyi saçmalık olarak nitelendirdi, belirtilen süre ve paraya böyle bir projenin gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığı bildirildi. Rus kozmonotların söz konusu girişimi, ABD'nin özel uzay uçuşlarına izin vermesine yanıt olarak yorumlandı. ABD Federal Havacılık Dairesi, geçen hafta bir uzay şirketine uzayda yörüngeli
uçuşlar düzenleme izni vermişti.