Mars'a Türk aracı

ABD'nin Georgia Tech Üniversitesi'nde doktora öğrenimi gören Türk genci İlkay Yavrucuk, NASA, Sikorsky
Aircraft ve American Helicopter Society'nin sponsorluğundaki, 'Mars'a gidecek insansız uzay aracı projesi'yle birincilik kazandı.

WASHINGTON - ABD 'nin Georgia Tech Üniversitesi'nde doktora öğrenimi gören Türk genci İlkay Yavrucuk, NASA, Sikorsky
Aircraft ve American Helicopter Society'nin sponsorluğundaki, 'Mars'a gidecek insansız uzay aracı projesi'yle birincilik kazandı.
Amerikan Uzay ve Havacılık Merkezi NASA, Mars'ın keşfi için 1970 ortalarından beri mühendislerin ürettiği uzay aracı projeleri üzerinde çalışırken, 28 yaşındaki Yavrucuk'un, Georgia Tech Üniversitesi laboratuvarlarında iki arkadaşıyla birlikte geliştirdiği, Mars'a insansız uzay aracı projesi, American Helicopter Society tarafından birincilikle ödüllendirildi.
Helikopter benzeri
Yavrucuk, Suresh Kannan ve Aaron Khan'ın hazırladığı 'Georgia Tech Martian Autonomous Rotorcraft System' (GTMars) projesi, yaklaşık 20 kilogram ağırlığında, helikopter esasına göre işleyen insansız uzay aracı sayesinde, minimum riskle Mars'ın keşfedilmesinde yardımcı olmak üzere tasarlandı.
Mars projesinin dışında, Boeing şirketinin sponsorluğunda geliştirdiği saldırı helikopterlerinde erken uyarı sistemi konusundaki çalışmasıyla da, Yavrucuk American Helicopter Society'nin, 'üstün öğrenci' ödülünü birincilikle aldı. ABD'de bu ödül, sadece beş kişiye veriliyor.
'Türkiye'ye döneceğim'
İlkay Yavrucuk'un geliştirdiği projeye, Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon'un, Gelişmiş Savunma Araştırma Projeleri Ajansı'ndan da destek veriliyor.
Doktorasının gelecek yıl tamamlanması ardından Türkiye'ye dönmek istediğini söyleyen İlkay Yavrucuk, ülkesinden umutlu. Türk genci, beklentisini şöyle anlattı:
"Türkiye'de de çok iyi imkânlar var. Türkiye'de daha iyi şeyler yapabileceğime inanıyorum. Mühendislikte çok başarılıyız. TAI, Aselsan gibi iyi kurumlarımız var. Birçok havacılık ihtiyacımızı Türkiye'de üretebilir ve hatta dışarıya satabilir konuma gelebiliriz. İtalya, 20 sene önce böyle başlamıştı. Türkiye'nin R-22 uçakları gibi küçük bir hedefle üretime başlamasıyla, bilgi ve tecrübe düzeyi daha da yükselecek ve az maliyetle ihtiyaçlarını karşıladığı gibi, ürettiklerini satan ülke konumuna geçebilecek. Türk insanına güvenmek gerek. Ayrıca her şeyi devletten de beklememek lazım. Türk insanı da kendine güvenmeli."
ODTÜ mezunu
Ankaralı bir ailenin oğlu olan Yavrucuk, 14 Mart 1973'te Almanya'da doğdu. İlkokulu Almanya'da bitiren Yavrucuk, Ankara Anadolu Lisesi'nin ardından ODTÜ Havacılık Mühendisliği'nden 1995'te mezun oldu. Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın bursuyla Georgia Tech Üniversitesi'nde mastır yapan Yavrucuk, bu üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışıyor ve doktorasını sürdürüyor. Yavrucuk'un GTMars projesiyle ilgili daha ayrıntılı bilgi, (http://controls.ae.gatech.edu) adresinden edinilebilir.