Marsilya'da 'Türk Sezonu'nu protesto

Marsilya'da 'Türk Sezonu'nu protesto
Marsilya'da 'Türk Sezonu'nu protesto
Fransa'daki 'Türkiye Sezonu' kapsamında 2600 yıl önce İyonyalıların bindiği teknenin bire bir aynısını yapan ve kürek çekerek Foça'dan Marsilya'ya 56 günde giden Türk ekibi limanda kötü bir sürpriz bekliyordu.


Engin AKGÜRBÜZ

FRANSA'da 1 Temmuz'da başlayan ve daha önce ‘Türkiye Yılı' olan ancak Fransa ile Türkiye arasındaki gerginlikler nedeniyle Türkiye Sezonu'na dönüşen kültürel etkinliklerin Marsilya ayağında protestolar vardı. 

Günümüzden 2600 yıl önce Foça'dan yola çıkarak Marsilya'ya kadar gelen ve Marsilya kentinin temellerini atan İyonyalılar'ın kullandıkları teknenin aynısı olan ‘Kybele' isimli tekne ‘360 Derece Derneği' tarafından yeniden inşa edilmişti. Arkeolog Hayat Erkanal öncülüğünde bir grup arkeoloji öğrencisi tarafından hayata geçirilen ve İKSV, France Culture, Marsilya Belediyesi ve Karşıyaka Belediyesi'nce de desteklenen proje kapsamında ‘Kybele’ Foça’dan yola çıkmış ve 56 gün sürecek maceralı bir yolculuk başlamıştı. Etkinlikler kapsamında 2600 yıl önceki şartlarda yolculuk yapan ekip ‘Kybele’ ile Marsilya Belediyesi önündeki eski limana demir atacaktı.

Ancak Ermeni, diasporasının protestosu nedeniyle Kybele, limanın şehirden uzak bir rıhtımına demir atabildi.
Karşılama protokolünün en aza indirildiği törende Marsilya Belediye başkan yardımcıları Didier Parakian ve Daniel Hermann, ‘Kybele' ekibi ve Türk yetkililer ile bir arada görünmemek için büyük çaba harcadı.
Rıhtımda yapılan tören Fransız aşırı ırkçı Front National partisi tarafından dağıtılan bildiriler nedeniyle sönük geçti. İnşaat halinde olan ve elektriği olmayan MUCEM Deniz Müzesi'nde Belediye tarafından verilen resepsiyon da klima cihazlarının çalışmaması nedeniyle ‘sauna' havasında geçti, resepsiyonun ortalarında ‘temiz bardak' kalmaması nedeniyle sıcak sularını şişelerden içmek zorunda kalan davetliler verilen aperatif yiyeceklere ‘zehirlenmemek için' dokunmadı.

Belediye Başkan Yardımcısı Daniel Hermann, açılış konuşmasında Marsilya'nin Kybele ekibi, Türkiye'nin Marsilya Başkonsolosu Özer Aydan'ı, Karşıyaka Belediye Başkanı Cavit Durak ve misafirleri ‘sıcak' bir ortamda karşıladıklarını söyledi.
Başkonsolos Özer Aydan’ın konuşmasını yaptığı sırada salona giren bir grup ‘Ermeni soykırımı'nı tanımayan Türkiye için bu tür bir etkinlik yapılmasının utanç verici olduğunu’ söyledi.

Oradan ayrılmak isteyen Daniel Hermann'ı kapının önünde yakalayan ve gazeteci olduğunu söyleyen aktivistlerden biri “Soykırım' demedin, bunu Marsilya'da yaşayan 100 bin Ermeni'ye anlatamazsın” deyince salona dönen Belediye Başkan Yardımcısı, Başkonsolos Özer Aydan'ı da yanına çağırarak “1915 bir soykırımdır” dedi. Başkonsolos Aydan ise, “Sizin için öyle olabilir bizim için değildir” yanıtı verdi.
Resepsiyona katılan diğer Belediye Başkan Yardımcısı Ermeni Asıllı Didier Parakian ise, “Türkiye sezonunun başlangıcı olan Marsilya'daki bu etkinliğin sönük geçmesi bizim için büyük başarıdır, ayrıca gazetelerdeki yazılar bu tekne ve Türkiye sezonundan çok Ermeni soykırımından bahsediyorlar” dedikten sonra, bundan birkaç gün önce “Türkiye ve Türkler tek ve ortak düşmanlarımızdır” diyen Ermeni dernekleri yetkilileri ile Marsilya Belediye binasının önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.
Aktivistler yaptıkları açıklamalarda, “Soykırım' kelimesi kullanılmasaydı bu resepsiyon böyle bitmezdi” dedi. Basın mensuplarının tüm ısrarlarına rağmen ‘soykırım' kelimesinin kullanılmaması durumunda nasıl bir eylem yapacaklarını söylemedi.
Türk diplomatik yetkililerinden alınan bilgilere göre Marsilya Belediyesi Türkiye sezonu açılış resepsiyonuna Belediye Başkan Yardımcısı Didier Parakian'ın arkadaşları Ahmet İnsel ve Cengiz Aktar gibi entelektüelleri de davet etmek istedi ancak, kurulan tuzağı fark ettiklerini söyleyen yetkililer buna razı olmadıklarını belirtti.
Kybele Rhone Nehri yolu ile Paris'e kadar gidecek, Ermeni diyasporasının yaşadığı Valence ve Lyon kentlerinden geçilecek olması Kybele ekibinde kaygı oluşturuyor. (dha)