Mart, bahar havasıyla geldi

Mart, bahar havasıyla geldi
Mart, bahar havasıyla geldi

Van?da kepçenin yol açtığı ambulans kara saplanınca bu kez paletli ambulans yola çıktı. Ancak paletli araç da eve ulaşamayınca hasta battaniyeyle taşındı. FOTOĞRAFLAR: seracettin seçkin / DHA

Sıcaklığın bu hafta 18 dereceyi bulması bekleniyor. Ancak kar, doğuda hâlâ geçit vermiyor

VAN - Mart ayı yurdun büyük bölümünde günlük güneşlik bir havayla başlarken, cumartesi günü Van’ın karla kaplı bir köyünde ölüm kalım savaşı yaşanıyordu. 
Muradiye ilçesine 32 kilometre uzaklıkta bulunan Çiçekli Köyü’nde oturan 51 yaşındaki sekiz çocuk annesi Muhbet Öndül, hastalanıp üç gün yataktan kalkamayınca durum telefonla yetkililere bildirildi. Muradiye Devlet Hastanesi 112 Acil Servis ekibi bir doktor ve bir sağlık memuruyla yola çıktı. Ambulans, kepçenin açtığı yolda ilerlerken kara saplandı. Durumun bildirilmesi üzerine bu kez de paletli ambulans, kara saplanarak mahsur kalan ambulansı kurtarmak ve bir an önce hastaya ulaşmak için ilçeden hareket etti. Paletli ambulans, Devetaş Mağara mezrasında kara saplanan ambulansı ve içindekileri kurtardıktan sonra mahsur kalan doktor ve sağlık personelini alarak hastaya ulaşıldı.
Evde muayene edilen hasta ambulansa alınmak istendi. Ancak ambulansın bulunduğu yer eve uzak ve yol açma imkânı olmadığından hasta bir battaniyede köylüler ve sağlık ekibi tarafından araca kadar karların içinde taşındı. Paletli ambulansla Devetaş Köyü Mağara Mezrası’nda bekleyen diğer ambulansa aktarılan hasta Muradiye Devlet Hastanesi’ne getirildi. Öndül’ün bağırsaklarını üşütmesi sonucunda rahatsızlandığı belirlendi.  

960 köyün yolu kapalı
Bu arada doğuda etkili olan kar yağışı nedeniyle Erzurum’da 480, Bingöl’de 243, Kars’ta 172, Muş’ta 50, Iğdır’da sekiz ve Ardahan’da yedi olmak üzere toplam 960 köy yolunda kar nedeniyle ulaşım sağlanamıyor.
Konya’nın Seydişehir ilçesindeki yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Seydişehir-Antalya karayolunda ulaşımda aksamalar yaşanıyor.
Çukurova ise sağanakla boğuşuyor. Adana’nın Karataş ilçesinde yağan yağmur ve su tahliye pompalarının yetersiz kalması nedeniyle 20 bin dönüm ekili alanı su bastı.   

Sıcak ve sisli bir hafta
Hava bu hafta ısınırken Marmara ve güneyde sıcaklıklar 18’e kadar yükselecek.
Pazartesi: Marmara çok bulutlu, Ege’nin ve İç Anadolu’nun güneyi, Akdeniz ve Güneydoğu’nun büyük bölümü parçalı bulutlu olacak. Bu bölgelerde en yüksek sıcaklıklar 16 dereceye yükselecek. İç Anadolu’nun doğusuyla Doğu Anadolu sisli, en düşük sıcaklıklar -1 ile -9 arasında değişecek. Trakya’nın kuzeyi, Ege’nin kuzeyi ile Karadeniz’in kıyı kesimlerinde yağış var.
Salı: Marmara’nın doğusu, Ege’nin iç kesimleri, İç Anadolu’nun doğusu ve  Doğu Anadolu’da karla karışık yağmur ve kar hâkim.
Çarşamba: Marmara, Ege’nin kuzeydoğusu, İç Anadolu’nun kuzeyi ve Orta Karadeniz sisli. İstanbul ve Yalova ile Ege ve Batı Akdeniz kıyıları parçalı bulutlu iken Doğu Akdeniz sağanak yağışlı, Güneydoğu yağmurlu, Doğu Anadolu ise kar yağışlı olacak.
Perşembe: Yurdun büyük kısmında hava ısınıyor, batı ve güneyde sıcaklık 18 dereceye kadar yükselecek. Ege kıyıları ve Batı Marmara’da sağanak var. İç Anadolu ile Doğu Anadolu sisli. Şırnak, Hakkâri ve Van’da ise kar yağışı sürecek. (dha, Radikal)