Masalar gitti, Beyoğlu şaşkın

Masalar gitti, Beyoğlu şaşkın
Masalar gitti, Beyoğlu şaşkın
Belediye zabıtasının bir haftadır Beyoğlu'nda, polis eşliğinde sabah-akşam düzenli olarak yaptığı 'masa kaldırma' operasyonlarında, turistin altından sandalye çekme, müşterinin yemek tabağına el koyma gibi sahnelerin yaşandığı ortaya çıktı.
Haber: ECEM HEPÇİÇEKLİ / Arşivi

Masa kaldırma operasyonlarının ardından Asmalımescit sokaklarında hafta sonunda insan trafiği epey azaldı. Masa, sandalyelerine el koyulan Tünel 23 ve Cuba Bar adlı kafeler dün kepenklerini açmadı, sözlü uyarı alan işyerleri de masalarını dışarıya çıkaramadı. Asmalımescit’te masalarına el konan 2 işletmenin ‘işgaliye’ ücreti ödese de bunun için verilen ‘izni’ 2011 için yenilemedikleri öğrenildi. 

Mekâncı: Kazancımız en az yüzde 50 azaldı 
Yaklaşık 1 ay önce başlatılan uygulamaya göre, dışarıya masa koymak için izin alan Asmalımescit kafelerinin önüne beyaz sınır çizgileri çizilmişti. İzin alan her işletme için masa koyma sınırını gösteren fotoğraflı bir evrak hazırlanmıştı. Masa başına 40-80 TL arası işgaliye ödeyen işletmeler de masaları sokağa çıkarmıştı.
Operasyonlarda evrakının tam olmadığı ve izni olmadığı halde dışarıya masa koyan işletmelerden birisi, evrakının yenilemek için 2 hafta önce başvuru yaptığını ancak izin belgesini henüz alamadığı için şu an dışarıya masa çıkaramadığını söylüyor. Bu hafta operasyon sırasında masaların hesaplarını alamamaktan yakınan bir işletme sahibi ise 20 çalışanına izin verdiğini ve 15 bin lira zarar ettiğini belirtiyor. Uyarı alan işletmelerden birinin sahibi de benzer biçimde yakınıyor ve “10 kişi eksik çalışıyoruz. Kazancımız da en az yüzde 50 azaldı” diyor. 

Müşteri: Beyoğlu kalabalıksa Beyoğlu 
Asmalımescit’teki kafeleri sürekli ziyaret eden müşteriler de durumdan rahatsız. Masaları kaldırılan bir işletmenin sürekli müşterisi olan Şeref Akın “Buraya sürekli geliyoruz. Operasyonlar sonucu burada çok fazla masa azaltıldı ve ilgimizi çeken, hoşumuza giden ambiyans bozuldu. Beyoğlu turistik bir yerdir, kalabalık olursa turistlerin ilgisini çeker” dedi. İşletme sahibi de “Kültür başkenti olduğumuz söyleniyor ancak turistin altından sandalye çekiliyor. Yabancı turistlere Türk kültürü bu şekilde mi ifade ediliyor?” diye konuştu. 

Belediye ‘Şikâyet var’ dedi, sorulara yanıt vermedi 
Beyoğlu Belediyesi tarafından operasyonlar sonrası yapılan yazılı açıklamada, “İlçemizde söz konusu kontrolsüz yol işgallerine yönelik belediyemizin yaptığı denetleme çalışmaları tamamiyle izinsiz olarak yapılan işgallere yöneliktir” dendi. 

Belediye açıklamasında masaların trafikte sorun yarattığı vurgulandı. Söz konusu denetlemenin, bölgeden geçen araç ve yayaların seyrinin engellenmesi yolundaki şikâyetlerden yola çıkılarak başlatıldığı ifade edildi. Açıklamada “Kontrollü yol işgalleri konusunda belediyemizin işyerlerine destekleri sürmekte olup, operasyon kontrolsüz gerçekleşen işgallere karşı alınan bir önlemdir” denirken uygulamanın İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi ve Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü ile birlikte gerçekleştirildiği ifade edildi. Radikal’in ulaştığı belediye yetkilileri ise sorularımıza yanıt vermedi.

‘Sivil giyimli kalabalık’ ürkütücü 
Masa kaldırıp moloz kamyonuna atma operasyonu, İstanbul eğlence hayatının en hareketli olduğu bölgede, Asmalımescit-Beyoğlu-Cihangir hattında gerçekleştirildi. Zaman zaman müşterilerin yüksek sesli itirazları ve alkışlı protestoya da neden olan baskınlarda dikkat çeken yön; operasyonun kalabalık bir zabıta, polis ve sivil kişiler grubunca ve aniden başlaması oldu. 30-50 kişilik grubun içindeki sivil giyimli kişiler, kendilerini ‘sivil zabıta’ olarak tanıttı. Görevliler, yaptıkları tüm işlemlerin resmi , yasal ve tutanakla sabit olduğunu vurguladı. Sigara yasağı sonrası iç mekânları unutan ve tamamen sokağa taşan Beyoğlu, masa kaldırma operasyonunun ardından ‘ıssızlaştı’. (İSTANBUL/RADİKAL)


  http://www.radikal.com.tr/1057524105752446

  YORUMLAR
  (46 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Buddy - buster

  Bu insanlar çok tuhaf.Yarın seçim olsun o esnaf gider oyunu yine aynı adama verir.Ben esnafa değil yapılan işin altındaki anlayışa ve düşünceye kızıyorum.

  IV. MURATAYYIP - hawk02

  umarim sirf yolu genisletmek icin almislardir bu karari ama bunu yapan tayyipin beledeyisi olmasi dusunduruyor insani. hedefleri 2023 herhalde bu da diger cilgin proje olsa gerek alkolsuz taksim

  Sakal ve Bıyık - perit.bezek

  Baştan kesin ve net söylemek lazım: işgaliye bedelini ödemeyip sonra dert yanmak zarar ettim demek olsa olsa kasaba uyanıklığıdır. Bunun mazareti yoktur ödenmesi gerekir. Öte yandan iktidar başka benzer uygulamalarla eğlence yerlerine tutum konusunda zaten sabıkalı. Haberde anlatıldığı gibi oturan insanların masaları pat diye çekiliyorsa amacın daha çok bağcı dövmek olduğu da belli. Mekanlarda kanunlara iktidardan da insanların düşüncelerini ifade etmelerine ve yaşam tarzlarına saygı duymasını bekliyoruz.

  weirdo - hush

  En sevdiğim türden haberler. Klasik Radikal yorumcuları yine iki ayrı kutupta. Bir yanda haberi vakit kaybetmeden AK Partiye bağlayan içki yasaklanacak-şeriat geliyor-herkes çarşaf giyecek düşüncesiyle her yakaladığı haber üzerinden hükumete veriştirenler. Diğer yanda hükumetin her yaptığını alenen yanlış bile olsa iyi bir şeymiş gibi at gözlükleriyle alkışlayan yandaşlar. Cuma namazı kılmam etmem ama sanırsam bir saat süren bir ritüeli neredeyse 7/24 kullanılan Asmalımescit sokağındaki sandalyelerle kıyaslayan zihniyete de kocaman soru işaretleriyle bakıyorum belki ömründe bir kez bile oturup o keyfi tatmadığı halde Asmalıyı geçiş alanını kapamakla suçlayan belediye şakşakçılarına da soru işaretleriyle bakıyorum.

  İnsan - cem_ozgen

  asmalıda ve nevizade de cuma ve cumartesi akşamları aşırı olarak yola koyulan masalardan sokaklar yürünmiyecek duruma gelmiş durumda eski bir asmalı ve nevizadeci olmama rağmen iki senedir özellikle bu günlerde gitmiyorum ... konulan masalar gerçekten çok fazla yol dan ancak tek sıra geçiş yapılabiliyor ...

  Masa ve Kultur - ISIRGAN

  Beyoglunda masalarin sokaklardan kaldirildigini okudugumda mideme bir kramp girdigini hissettim. Belki de denildigi gibi bazi isletmeler gereken basvuru ve belgeyi yapmamis olabilirler ama boyle insanlari rahatsiz edecek sekilde neden bu isin yapimasi gerektigi bence herseyden once bir kultur meselesi. Turkiye de guzel seyler genel bir hosgorusuzluk ortaminda bogulup gitmekte. Akdeniz kulturunde bir disarda yeme-icme gelenegi vardir. Akdeniz kulturunde bir guleclik bir insancillik vardir. Ama biz bir turlu Istanbul`u bir akdeniz sehiri yapamadik. Acaba neden? Din mi politik gorusler mi yoksa Istanbul da yasayipta Akdenizli olmayanlarin coklugu mu? Protesto bir sanat isidir isletmelerin de yaratici zeka urunu protestolarla karsiilik vermeye tabii ki haklari vardir. Ben orada bir isletme sahibi olmus olsaydim oraya devamli gelen musterilere bedava disarda yer sofrasi seredim. Hatta onlara tabak ve canaklarini da getirip her gun orada oturup piknik yapmalarini tesvik ederdim. Masayi alan zihniyet acaba sofrayi da alim gitmeye kalksa ne olur? Sonucta istmelere ait olmayan bir seyi alirsalar vatandasin malini gasp etmis olmazlar mi?

  DARISI ÖBÜR BELEDİYELERİN BAŞINA! - selinsan

  Kutluyorum Belediye yetkililerini. Umarım göstermelik olmaz. Babalarının malı gibi kullanıyorlar kamunun kaldırımını sokağını. Öbür belediyeler de aynı şeyi yapmalı. Gidin görün Sultanahmete çıkan caddeleri. İçler acısı.