Maslak 1453'e vize yok!

Maslak 1453'e vize yok!
Maslak 1453'e vize yok!
Ali Ağaoğlu'nun 'Ben yaptım, oldu' diye reklamını yaptığı Maslak 1453 projesi için yargı karar verdi: Projenin, "hukuka, mevzuata, şehircilik ilkelerine, planlama tekniklerine ve kamu yararına" uygun olmadığı gerekçesiyle durdurulmasına...

İstanbul 1. İdare Mahkemesi, Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun İstanbul Ayazağa’daki, “Maslak 1453” projesine “Dur” dedi. Habertürk gazetesinden Kutlu Esendemir'in haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP ’li Meclis üyelerinin açtığı iptal davasını değerlendiren mahkeme, Maslak 1453 projesinin kamu yararına uygun olmadığına oybirliğiyle karar verdi.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın davalı, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ve Ağaoğlu Akdeniz İnşaat ve Eğitim AŞ’nin müdahil olduğu davanın kararında şöyle denildi: “Söz konusu nazım imar planı değişikliğinin üst ölçekli planlara aykırı olduğu, öte yandan bölgede öngörülecek yerleşim için yeterli çalışmaların yapılıp plan değişikliğine yansıtılmadığı anlaşıldığından, dava konusu 1/ 5000 ölçekli nazım imar planı değişikliğinde ve dolayısıyla, söz konusu plan değişikliği uyarınca yapılan 1/ 1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğinde hukuka, mevzuata, şehircilik ilkelerine, planlama tekniklerine ve kamu yararına uyarlık bulunmamıştır.”


‘BÜYÜK RANT YARATIYOR’

İptal davası açan CHP’li Meclis üyeleri, Ayazağa Gecekondu Önleme Bölgesi’ndeki Maslak 1453 Projesi’nin önünü açan nazım planı değişikliklerinin büyük bir kentsel ranta neden olduğunu, çevre düzeni planında askeri güvenlik bölgesinde kaldığını, plan değişikliklerinin imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine ve kamu yararına aykırı olduğunu ileri sürmüşlerdi.


ÜÇÜNCÜ DAVA İKİNCİ İPTAL!

Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nin açtığı dava ile Ağaoğlu Grubu’na ait Maslak 1453 projesine, İstanbul 8’inci İdare Mahkemesi tarafından 27 Şubat’ta durdurma kararı çıkmıştı. Davatın tarafı konumundaki Emlak Konut GYO karara itirazda bulunmuştu. Hukukçular itiraz hakkına rağmen bu kararın ardından inşaatın durdurulması gerektiğini savunmuştu. Aynı proje ile ilgili Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi de bir dava açmıştı. TOKİ ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine açılan dava, Danıştay 6. İdare Mahkemesi tarafından görülmüştü.


YENİ BİR SÜREÇ BAŞLADI

Hukuki süreci başlatan CHP’nin İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, kararı şöyle değerlendirdi: “TOKİ’nin gelir paylaşımı yolu ile ihale ettiği ve değeri 3.2 milyar TL olduğu iddia edilen projenin mahkeme tarafından iptali ile yeni bir süreç başlamış oldu. Karar, hemen uygulanması gereken bir karar. Bu karar ortada olduğu sürece Maslak 1453 projesinin ruhsatlandırılması, bağımsız bölüm alanların kat mülkiyeti tapusu alması, yeni alacakların bankalardan kredi kullanması mümkün değildir. Hukuka aykırı olduğu biline biline yapılan bu planlar, ihaleler, inşaatlar geç de olsa yargı duvarına çarpmıştır. Bazı vatandaşlar bu kararla mağdur olsa da, en önemli yeşil alanlarının bitişiğindeki betonlaşmanın engellenme ihtimali tüm İstanbulluların menfaatinedir.” (Habertürk)


  http://www.radikal.com.tr/112718611271863

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  demek ki neymiş - genco940

  kürsüden kendilerine uzatılan ali bey siz bu işleri iyi bilirsiniz artık Kanal İstanbullada ilgilenirsiniz davet eline bir şey mi olmuş.yoksa 1453 sahaya mı inmiş.

  bu değil, bu değil, bu da değil !. - lostmountain

  kibirli bir alayla kısa boylu müteahhit mühendislerin planlarını paçavra ediyor, çünkü ondaki pragmatizm bilimsellikte yok, çevrede de yok, tabiat bu kadar yanaşmacı, ve alışkanlıkla dolu değil : 'sayın başbakanımız' irtifalarıyla başlayan muhafa ayakları neleri sığdırmıyor ki içine ?.işte para değil mi bu yanılsama ? güç sanrısı aynı ederle iki paralık etmiyor mu adamı ?.bu çirkinliği anlatmaya maslak yetecekti aslında ! keşke izin alabilseydi, yoz bir anıt olurdu o.

  Hadi bakalım.... - citizen

  Eh artık.., eğer bay Ali Ağaoğlu'da hükümeti gibi yargı kararlarına saygılıysa şimdi atını dolu dizgin koşturup yeni orman alanları arasın kendine "ben yaptım, oldu" demek için....Atını yormak istemezse ya oğulcuğuna aldığı milyonluk oyuncak ya da kendi rolls-royce'sı ile. Yolu uzun, keşfedilecek yer çok. Hem bu arada gözönünde de fazla dolaşmamış olur.