Mason locasına saldırı davası

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği Yakacık Şubesi'ne yönelik silahlı ve bombalı saldırıyla ilgili davada, tutuklu 10 sanıktan dördü tahliye edildi.

İSTANBUL - Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği Yakacık Şubesi'ne yönelik silahlı ve bombalı saldırıyla ilgili davada, tutuklu 10 sanıktan dördü tahliye edildi.
İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen duruşmada, sanık Engin Vural, eylemi Nihat Doğruel'le birlikte kararlaştırıp gerçekleştirdiklerini söyledi. Vural şöyle konuştu: "Bir eylem yapılacaksa, Masonlara yönelik olmalı dedik. Adem Çetinkaya'ya, ne için kullanacağımızı söylemeden bomba yaptırdık. Karşılığında 500 milyon lira verdim. Malzemeleri ormanda denedikten sonra eylemi gerçekleştirdik."
Sanık Hasan Dağ ise diş hekimi Yasef Yahya'nın öldürüldüğü olaya maddi kazanç için katıldığını belirterek, "Doktorun çantasındaki 250 milyon lirayı üç kişi paylaştık. Siyasi, ideolojik, dini amacım yoktu. Doktorun ailesine başsağlığı diliyorum. Pişmanım, verilecek cezaya razıyım" dedi.
Tutuklu sanıklardan Halil Ekşi, Bektaş Kukku, Mehmet Şifa Yeşil ve Enes Özer'in tahliyesine karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı iler bir tarihe erteledi.