Mason locasına saldırı davasında üç tahliye

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği Yakacık Şubesi'ne yönelik silahlı ve bombalı saldırıyla ilgili davada üç sanık tahliye edildi.

İstanbul Kartal'daki Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği Yakacık Şubesi'ne yönelik silahlı ve bombalı saldırıyla ilgili davada üç sanık tahliye edildi. Mahkeme, savcının tahliyesini istediği beş sanık dışındaki üç kişinin tahliyesine karar verdi. Sanıklardan Mehmet Akkaya, Halim Taş ve İrfan Güneş tahliye edilecek.
İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava, sanıkların 11.30 sıralarında mahkemeye getirilmesiyle başladı. Duruşmaya, tutuklu sanıklar Adem Çetinkaya, Engin Vural, Hasan Dağ, Hamza Ali Temiz, Hakan Çalışkan, Mehmet Şifa Yeşil, Mehmet Akkoyun, İrfan Güneş, Halim Taş, Birol Kayalp, Enes Özer, Halil Ekşi ve Bektaş Kukku ile tutuksuz sanıklar Sinan Güneş, Halis Güneş, Yusuf Şengül, Celal Görgün ve Cemil Kızılkaya katıldı. Tutuksuz sanık Nevzat Karakaya ise duruşmaya gelmedi.
Mahkeme Heyeti Başkanı Nurettin Ak, tutuklu sanıklar Birol Kayalp, Enes Özer, Halil Ekşi ve Bektaş Kukku ile tutuksuz sanıklar Yusuf Şengül, Celal Görgün ve Cemil Kızılkaya hakkında açılan iki davanın dosyasının, görülmekte olan davayla birleştirildiğini tutanağa yazdırdı.
Sanıkların kimlik tespitleri yapılırken, Mahkeme Heyeti Başkanı Ak, tutuklu sanık Adem Çetinkaya'dan ayağa kalkmasını istedi. Çetinkaya, Ak'a "Neden kalkmam gerekiyor?" diye karşılık verdi. Ak'ın "Usul böyle de onun için kalkman gerekiyor" cevabına rağmen, Çetinkaya oturmaya devam etti. Bu durum tutanağa geçirildi ve sanığın kimlik tespiti otururken yapıldı. Çetinkaya, daha sonra mahkemeyi tanımadığını belirterek, ifade vermeyi reddetti.
Sanık Engin Vural ise, bombayı Adem Çetinkaya'dan aldığını söyledi. Vural, "bizim başka bir örgütle bağımız yok. Bağımız olsaydı, saldırı bu kadar acemice olmazdı" dedi.
Davanın 26 sayfalık iddianamesinde, 9 mart 2004 tarihindeki saldırıda 'canlı bomba' Nihat Doğruel ile garson Hüseyin Kurugöl'ün öldüğü, diğer 'canlı bomba' Engin Vural'ın da aralarında bulunduğu altı kişinin yaralandığı belirtiliyor.
İddianamede, eylemin uluslararası terör örgütü El Kaide'nin Türkiye'deki bir hücre birimince gerçekleştirildiği öne sürülüyor. İddianamede, tutuklu sanıklar Engin Vural, Adem Çetinkaya, Hasan Dağ, Hamza Ali Temiz ve Hakan Çalışkan'ın, 'anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek' suçundan müebbet ağır hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor. Diğer sanıklar hakkında ise 4.5 ile 22.5 yıl arasında hapis cezası öngörülüyor.