'Matematik Köyü'nün inşaatı durduruldu

Nesin Vakfı tarafından İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı Şirince Köyü'nde yaptırılan 'Matematik Köyü'nün inşaatı, İzmir Valiliği'nce durdurularak Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.

İZMİR - Nesin Vakfı tarafından İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı Şirince Köyü'nde yaptırılan 'Matematik Köyü'nün inşaatı, İzmir Valiliği'nce durdurularak Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu. Valilikten yapılan açıklamada Nesin Vakfı'nda gerçekleştirilen Matematik Köyü'nün ruhsatsız olarak yapılmaya çalışıldığı ve tarımsal amaçlı elektrik enerjisinin kaçak olarak binalara çekildiği, izinsiz öğretim kurumu açıldığı gerekçesiyle yasal işlem başlatıldığı belirtildi.
Aziz Nesin'in oğlu Ali Nesin 10 yıldır Türkiye'nin çeşitli yerlerinde matematik yaz kampları yaptıklarını hatırlatarak valiliğin tavrına tepki gösterdi. Kendi arazisi üzerine inşaat yaptıklarını, kaçak elektrik kullanmadıklarını belirten Nesin şöyle dedi:
"10 yıldan beri matematik yaz okulları yapıyorum. Bilgi Üniversitesi hocasıyım, izin almam gerektiğini düşünmüyorum. Ayrıca izin almam gerektiği doğru olsa bile, olayların böyle gelişmemesi gerekirdi. Burada 30-40 kadar öğrenci var. Kötü bir şey yapmıyoruz. Sadece inşatımız durdurulmadı, dershanemizi de kapattılar. Burası benim arazimdi, Nesin Vakfı'na bağışlamıştım. Burası sit alanı değil, izin almak için de her şeyi yaptık. Bir yıl boyunca bekledik. Bunun 5-10 milyar kadar cezası vardı, onu da göze almıştım. Kaçak elektrik kullanımı diye bir şey yok. 10 yıldır beş kuruş para almadan, kendi cebimden para harcayarak, öğrencilerle çalışmalar yapıyorum. Bozmaya çalışıyorlar, yılmayacağım. Göz yaşartıcı bir çalışma içindeyiz hepimiz. Yaz okulu devam ediyor, herkes çadırda kalıyor. Kahramanca direniş ve bilime aşk içindeyiz." (Radikal, dha)