Matematiksiz eğitim

'Sıfır'dan sonrası
Yaklaşık 64 bin öğrencinin 'sıfır' çektiği son Liselere Giriş Sınavı'nda (LGS) bir 'acı sürpriz' daha saptandı: Hınıs, Çay, Gölpazarı ve Erciş Anadolu liselerine birincilikle giren dört öğrencinin matematik neti yok.
Dört netle kayıt
Türkçe, matematik, sosyal ve fenden 25'er soru çıkan sınavla bir öğrenci -5 matematik, -2 Türkçe ve dört toplam netle Çerkeş Anadolu'ya girdi. Uzman görüşü: "Maalesef matematik ortalamaları zaten düşük."

İSTANBUL/ANKARA - 2004 yılı Liselere Giriş Sınavı'yla ilgili 'skandallar' bitmek bilmiyor. 64 bin 598 öğrencinin 'sıfır' puan almasıyla Türk eğitim tarihine geçen bu sınav sonucunda, matematikten 'bir tek net bile yapamayan' öğrencilerin, Anadolu liselerine '1.' olarak girebildiği belirlendi.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2004 yılı LGS sonuçlarına ilişkin istatistik çalışması, 'seçkin' sayılan bu liselere girmenin aslında sanıldığı kadar zor olmadığını gösterdi. Sınavda Türkçe (25), matematik (25), sosyal bilimler (25) ve fen bilimleri (25) dallarında toplam 100 soru soruldu.

 • Buna göre, Erzurum'un Hınıs, Afyon'un Çay, Bilecik'in Gölpazarı ve Van'ın Erciş ilçelerindeki Anadolu liselerine 'birinci' olarak giren öğrencilerin dördü de LGS'de matematik sorularından bir net bile çıkaramadı.
 • Taban puanı en düşük Anadolu Lisesi Çankırı'daki Çerkeş Anadolu Lisesi oldu. Bu okula son sıradan giren öğrencinin puanı 482.866. Bu öğrenci toplam 100 sorudan dört netle Anadolu lisesine kaydını yaptırdı. Öğrencinin matematik neti -5, Türkçe neti ise -2 olarak gerçekleşti.
 • 2004 yılında 71 Anadolu lisesine son sıradan yerleşen öğrencilerin hiçbiri matematik testinden net çıkaramadı.
  Uzmanlar ne diyor?
 • Uzmanlar, öğrencilerin matemetik neti yapmadan Anadolu lisesine birinci olarak girmiş olmasını 2004 LGS'de matematik neti ortalamasının çok düşük olmasına bağlıyor. 2003 yılında Türkiye genelindeki matematik neti ortalaması 3.11 iken bu yıl 1.5 oldu.

  Büyütmek için tıklayınız

  Final Dershanesi Rehberlik Öğretmeni Esra Bulutlar: Bu yıl Türkiye genelinde matematik sorusu çok az yapıldı. Yedi matematik netiyle İstanbul'daki Anadolu liselerine giren öğrencilerimizde oldu. Sınav da zordu. Özellik doğu bölgelerimizdeki okulların puanları düşük olduğu için, düşük netlerle girilebiliyor.
  LGS Dershanesi Rehberlik Öğretmeni Beyza Sayın: Bu yıl İstanbul'daki Anadolu liselerine 54 net yaparak giren öğrenci de var. Puanların düşmesinde ön kayıtların da etkisi oluyor. Geçen yıl istisnai olarak resmi olarak iki ön kayıt yapılacakken, İstanbul ve Ankara'da Anadolu liseleri için dördüncü ön kayıt açıldı. Öğrenciler asil kayıtta yaptıkları tercihleri ön kayıtta tamamen değiştirerek puanlarına göre düşük puanlı okulları tercih edebiliyor. Mesela Çerkeş Anadolu Lisesi'nin asil kayıttaki tavan puanı 647.839.
 • Türkiye'nin matematik konusundaki 'vahim' hali, OECD'nin PISA projesi kapsamında yapılan eğitim taramasında da ortaya çıkmıştı. Taramada Türkiye, matematik kavrayış açısından 41 ülke arasında 35. sırada yer aldı. 2004 yılında yapılan LGS'ye toplam 634 bin 787 öğrenci girdi ve 64 bin 598 kişi, yani her 10 öğrenciden biri 'sıfır' çekti.
  (Radikal, anka)