Matematikte ikili eğitim uygulanacak

Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

ANKARA - Eğitim sisteminin ‘4+4+4’ kademeli olarak 12 yıla çıkarılması nedeniyle ilkokul ve ortaokulları kapsayan ilköğretim ile lisede toplam 7 dersin müfredatında sadeleştirmeye gidildi. Ortaöğretim 11 ve 12’nci sınıflardaki matematik dersinde ‘temel’ ve ‘ileri’ adları altındaki düzeylerde ikili eğitim uygulanabilecek. Aynı sınıftaki öğrenciler matematik dersini ayrı dersliklerde düzeylerine göre alabilecek.
Müfredatlarının değiştirilmesi nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı ’nda düzenlenen törene Bakan Nabi Avcı, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak ile çok sayıda bakanlık bürokratı katıldı. Bakan Avcı, müfredatların sadeleştirilmesi ve seyrekleştirilmesinin amaçlandığını, değiştirilen ders müfredatlarının gelecek eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacağını belirtti.

Dersler hayatla ilişkilendirilecek
TÜBİTAK ile gerçekleştirilen çalışma kapsamında ilköğretim İngilizce 2-8, ilköğretim fen bilimleri 3-8, ortaokul matematik 5-8, ortaöğretim matematik 9-12, ortaöğretim fizik 9-12, ortaöğretim kimya 9-12 ve ortaöğretim biyoloji 9-12. sınıfların müfredatı değiştirildi. Derslerle günlük hayatın bağlantısının güçlendirilmesi, temel becerilerinin geliştirilmesine odaklanılması, kazanımların güncellenmesi hedefleniyor. Öğrencilere, yoğun teorik ders içerikleri azaltılarak teorik bilgiler gerçek hayatta ilişkilendirilerek anlatılacak. Matematik ve fen bilimleri eğitimini teorinin yanında animasyonlarla da öğrenecekler. Derslerin kolay öğrenebilmesi için TÜBİTAK uzmanları 3 bin animasyon filmi hazırladı. Yabancı dil eğitiminde gramer yerine konuşma becerisi kazandırılacak.