Matruşka gibi ilişkiler

İSTANBUL - Ergenekon operasyonun son dalgasında eski Özel Harekât Dairesi Başkanvekili aynı zamanda Susurluk davası hükümlüsü İbrahim Şahin’in gözaltına alınması, iki olayın bağlantılarını yeniden gündeme getirdi. Susurluk kazasından yaklaşık 10 yıl sonra Ergenekon operasyonu başladı.  Ergenekon dalgalarında ilk gözaltına alınan ‘Susurlukçu’ isim Sami Hoştan’dı. ‘Kumarhaneler kralı’ Ömer Lütfü Topal ile ortak olan Hoştan, Topal cinayetinde tek tutuklu sanıktı.  Hoştan, Susurluk döneminde Giresun Jandarma Bölge Komutanı olan Veli Küçük’e kazayı haber veren kişiydi. Ergenekon davası iddianamesinde Hoştan’ın örgüt üyesi olduğu ve örgüt adına uyuşturucu kaçakçılığı yaparak finansman sağladığı iddia ediliyor. Veli Küçük’ün mafyayı Sami Hoştan üzerinden kontrol ettiği ileri sürülüyor.
Susurluk’un kilit isimi Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın kullandığı telefonun da Veli Küçük’ün üzerine kayıtlı olduğu ortaya çıkmıştı. Küçük, Kocaeli İl Jandarma Alay Komutanı olduğu sırada
bu bölgede kullanıldığı tespit edilen bu telefondan, öldürülen Ömer Lütfü Topal’ın kumarhanelerinin de defalarca arandığı belirlendi. Küçük’ün Ergenekon sanıklarıyla yakın ilişkisi vardı.
Ergenekon operasyonunda Antalya’da gözaltına alınan ve örgütün tetikçisi olmakla suçlanan Osman Gürbüz de Susurluk döneminde adı öne çıkan isimlerdendi. İddialara göre Gürbüz Susurluk’un ceza almadan kurtulan acımasız tetikçiydi. Şimdi Ergenekon’un sanığı.  Drej Ali’ olarak tanınan Ali Yasak da adı Susurluk’ta da geçen bir diğer Ergenekon sanığı. Drej Ali, Susurluk kazasından sonra otomobildeki Çatlı’ya ait çantayı alarak Küçük’e teslim ettiği öne sürülmüştü.
Ergenekon davasının kilit ismi Tuncay Güney’in Susurluk’tan sonraki ilişkileri açığa çıkaran Şahin ve Abdullah Çatlı’nın düğünde çekilmiş fotoğrafları medyaya satan kişiydi. (Radikal)