Mavi Akım'a soruşturma

Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Nuh Mete Yüksel, Mavi Akım projesiyle ilgili soruşturma başlattı
Haber: KEMAL GÖKTAŞ / Arşivi

ANKARA - Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Nuh Mete Yüksel, Mavi Akım projesiyle ilgili soruşturma başlattı. Savcı Yüksel bu kapsamda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan bilgi ve belge istedi. Beyaz
Enerji soruşturmasının Ankara DGM Savcısı Talat Şalk'tan alınarak Savcı Nuh Mete Yüksel'e verildiği haberleri ise Savcı Şalk ve Savcı Yüksel tarafından yalanlandı.
Savcı Yüksel, FP'li Nazlı Ilıcak'ın yaklaşık üç hafta önce yaptığı suç duyurusu üzerine Mavi Akım projesiyle ilgili yeni bir soruşturma başlattı. Ilıcak'ın suç duyurusunu inceleyen ve iddiaları dikkate alan Savcı Yüksel'in, dün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan projeyle ilgili bazı belgeleri istediği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Yüksel'in istediği belgeler arasında Botaş ile Mavi Akım projesini üstlenen Rus Gazprom Şirketi arasında imzalanan anlaşma da var.
Usulsüz ödemeler
Bu sözleşmede Samsun-Ankara boru hattı inşaatı Rus Gazprom şirketine verildi ve Gazprom sözleşmeden aldığı yetkiyle ihaleyi bünyesinde bulunan Stroyangaz firmasına devretti. Türkiye'deki boru hattı inşaatının da Rus firmasına verilmesi 'usulsüzlük' iddialarına neden olurken, Stroyangaz firması bu işi yine sözleşmeden aldığı yetkiyle Haznedaroğlu ve Öztaş firmalarıyla birlikte üstlendi. Bu üç firmanın oluşturduğu konsorsiyuma, usulsüz bir biçimde, anlaşmaların onayları tamamlanmadan 50 milyon dolar ödendi.
Taşerona ucuz yaptırılmış
Savcı Yüksel'in soruşturduğu başka bir iddia ise Stroyangaz, Haznedaroğlu ve Öztaş konsorsiyumunun, 339 milyon dolara mal olacağı belirtilen Samsun-Ankara boru hattının metreküpünün inşaatını 55 dolara almasına rağmen, aynı işi, bir taşeron firmaya metreküpü 11 dolardan yaptırdığı şeklinde.