Mavi Akım'da 'avans' skandalı

BOTAŞ'ın, 'Mavi Akım'ı üstlenen konsorsiyuma daha sözleşme imzalanmadan 1.5 milyon dolar avans verdiği ortaya çıktı.
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - ANAP ile BOTAŞ'a zor günler yaşatan 'Mavi Akım Projesi'nde es geçilmiş bir avans skandalı ortaya çıktı. ANAP'lı TBMM Başkanvekili Nejat Arseven'in kardeşi Nevzat Arseven'in BOTAŞ Genel Müdürü olduğu dönemde sözleşme imzalanmadan OHS Konsorsiyumu'na 1.5 milyon dolar (yaklaşık 1 trilyon 725 milyar lira) avans verdiği belirlendi. Bu avans OHS'ye, BOTAŞ bünyesinde topografik işleri yapan arazi dairesinin 'sorumluluk' gereği yapacağı
'güzergâh ve topografik çalışmalar'ın tamamlanması için verildi.
Rusya doğalgazının Türkiye'ye Karadeniz altından getirilmesini öngören 'Mavi Akım Projesi'yle ilgili yargı sürecinde önemli gelişmeler yaşanırken, BOTAŞ'ın ilginç bir usulsüzlüğü ortaya çıktı. Projenin ödeneği Yüksek Planlama Kurulu'nda 21, Bakanlar Kurulu'nda ise 23 Aralık 1999'da onaylanmasına karşın, BOTAŞ OHS Konsorsiyumu'na 16 Temmuz 1998'de 1.5 milyon dolarlık avans verdi.
Kılıfına uydurulan sözleşme
BOTAŞ'ın mevzuata göre tüm avans ödemelerini proje ödeneği onaylandıktan ve ilgili şirketle sözleşme imzaladıktan sonra yapması gerekiyor. Ancak BOTAŞ'ın belgelerine göre 20 Haziran 1998'de OHS'yi işe kabul eden BOTAŞ, 26 gün sonra bu konsorsiyuma avans ödedi. Söz konusu tarihte OHS ile sözleşmesi olmayan BOTAŞ yasal zemin hazırlamak için ön sözleşme imzaladı. Ancak, BOTAŞ'ın kayıtlarında ve daha önceki işlerinde bu tür bir uygulamaya rastlanmadı.
BOTAŞ ile OHS arasında imzalanan ön sözleşmede avans niteliğindeki 1.5 milyon doların OHS'ye 1998 sonuna kadar güzergâh ve hattın topoğrafik çalışmalarının tamamlanması amacıyla verildiği ifade edildi. Ancak BOTAŞ bünyesindeki arazi dairesinin görevleri arasında topoğrafik işlerin yapılmasının da bulunduğu belirtildi. BOTAŞ yetkilileri, kendi kurumlarında bu işi yapabilen bir birim olmasına karşın OHS'ye avans verilmesini
'avanta' olarak nitelendirdi.
ANAP'la bağlantı: Arseven BOTAŞ'ın ön sözleşme ile verdiği avansın altına dönemin BOTAŞ Genel Müdürü Nevzat Arseven imza attı. Mavi Akım Projesi'nin yaratıcılarından biri olan Nevzat Arseven'in en önemli özelliği ise ANAP'lı TBMM Başkanvekili Nejat Arseven'in kardeşi olması. İhaleyi üstlenen OHS Konsorsiyumu'nda bulunan Öztaş firmasının sahibi Vehbi Özkoç'un ise o dönemde ANAP Ankara il teşkilatının önemli bir üyesi olduğu öğrenildi. Özkoç, 'Beyaz Enerji Operasyonu'nda hazırlanan jandarma fezlekesinde sanık listesinde yer aldı.


  ETİKETLER:

  TBMM

  ,

  Rusya

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara